Létající auto, indický sporťák a jiné šílenosti. Prohlédněte si ženevské "exoty"

Our theme
Daniel Fuglevič | 09.03.2017
dalších 43 fotek
Koncept Techrules Ren. | foto: Techrules
Kromě očekávaných premiér a "normálních" aut se na ženevském autosalonu představila také řada zvláštních strojů a vozidel. A to od známých i neznámých automobilek. Podívejte se na ty nejzajímavější "exoty" letošního ročníku.
Některé tyto kreace se snaží předpovědět budoucnost, jiné zaujmou technikou, další zase designem či původem. Jde každopádně vždy o kousky, které na plochu švýcarského výstaviště přivezly dost emocí a extravaganci. Přesvědčte se sami.

Více fotografií najdete v galerii.

Tata Racemo
Tata Racemo.


Indická Tata, která mimochodem vlastní i britskou automobilku Jaguar Land Rover, představila svou novou sportovní divizi TAMO. Jejich premiérou je úplně první skutečně indický sporťák.

Racemo má být navíc prvním „phygitálním" vozem, což znamená spojení fyzického zapojení řidiče společně s mnoha prvky digitální konektivity - například používáním cloudového uložiště, analýzy jízdy nebo geografického mapování polohy.

Mnohem víc srozumitelně zní lehká konstrukce (hmotnost ale není známá) a malý, pouze 1,2litrový přeplňovaný motor o výkonu 190 koní (140 kW) a 210 Nm točivého momentu. Auto používá šestistupňovou automatickou převodovku a zrychlení na 100 km/h zvládne pod 6 sekund.

Racemo budete mít možnost prohnat i ve hře Forza Horizon 3. Reálně chce TAMO vyrobit jen 250 kusů a cenovka by měla být okolo jednoho milionu korun.

Italdesign & Airbus Pop.Up
Koncept Italdesign & Airbus Pop.Up.


Společná práce designového studia Italdesign a leteckého giganta Airbus představuje budoucí způsob přepravy po zemi i ve vzduchu. Jejich koncept Pop.Up je malým dvousedadlovým vozítkem, tvořeným ze tří částí.

Inteligentní platforma s koly je oddělitelně připevněna k části pro pasážery, na níž může být v případě potřeby upevněn čtyřrotorový letecký modul. Cestující si skrze aplikaci naplánují cestu a systém sám vyhodnotí, zda je lepší cestovat po zemi či vzduchem.

Při cestování po cestě je letecká část uložena v nabíjecí stanici, pokud se cestující rozhodnou pro leteckou přepravu, modul s rotory se automaticky připevní ke kabině, přičemž ta se zároveň odpojí od podvozku. Vše pohánějí elektromotory. Jízdní platforma má být schopná ujet na jedno nabití 130 km. Letecký modul pak urazit vzdálenost 100 km. Nabití akumulátoru do plna má trvat pouze 15 minut.

Renault ZOE e-sport
Koncept Renault ZOE e-sport.


Renault představil malý a velmi ostrý koncept hatchbacku, který stojí na existující platformě elektrického modelu ZOE. Verze e-sport má oslavovat úspěchy automobilky v elektrické sérii Formula E.

I přes karbonovou karoserii činí hmotnost malého hatchbacku 1400 kg. Mohou za to dva elektromotory a skoro půltunový akumulátor. Kombinovaný výkon ZOE e-sport je však 460 koní (338 kW) a točivý moment dosahuje 640 Nm. Díky pohonu všech kol tak hatchback dokáže vystřelit na 100 km/h za supersportovních 3,2 sekundy.

Maximální rychlost je sice limitována zatížením baterií na pouhých 210 km/h, zato ale umí ostrá ZOE ujet až 300 km na jedno nabití.

Pininfarina H600
Pininfarina H600.


Designové studio Pininfarina už dnes není pouze jménem stojícím za vzhledem úžasných karoserii. Značka se totiž začíná prosazovat i v oblasti výroby vlastních vozidel. Jejich poslední výtvor míří hlavně na zájemce z Číny.

Zámožní Číňané si potrpí na luxus a exkluzivitu, a proto budou mít možná zájem o tohoto konkurenta limuzín od BMW, Mercedesu, Audi a nebo elektrické Tesly. Velikostně je totiž H600 velmi podobná právě jim a uvnitř nabízí taktéž mnoho technologií a komfortu.

Možná nejzajímavější je však pohon unikátní limuzíny. Pod kapotou by totiž měla být hybridní jednotka používající elektromotory a mikroturbíny. Pininfarina tvrdí, že touto technikou došli k výkonu přes 800 koní (588 kW) a ke zrychlení na 100 km/h za 2,9 sekundy. O ceně a dostupnosti se nikdo zatím nezmínil.



Ford Fiesta ST
Ford Fiesta ST.


Nová ostrá Fiesta musela mezi exoty skončit taktéž, i když si určitě právě klepete na čelo. Třetí generace totiž udivuje především jednou novinkou.

Ostrý hatchback se zbavil pružného čtyřválce z minulé generace a pod kapotou mu nyní sídlí 1,5litrový tříválec s turbodmychadlem, který umí dokonce při nízké zátěži vypnout jeden válec. Přesně tak, rychlá a na zábavu orientovaná Fiesta ST může být v určitých chvílích i pouhým dvouválcem.

Výkon ale zase postoupil nahoru, respektive na rovných 200 koní (147 kW) a 290 Nm točivého momentu. Aby však tříválec „dobře" zněl, inženýři vybavili Fiestu ST elektronickým systémem pro vylepšení zvuku motoru a dále aktivní klapkou ve výfukovém potrubí.

Prodeje mají být spuštěny příští rok, na české ceny si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Více si můžete přečíst ZDE.

Techrules Ren
Koncept Techrules Ren.


Čínský výrobce Techrules konečně uvedl svůj pokus o vstup do úzkého kruhu respektovaných supersportů. Jeho první produkční model Ren bude nabízen ve třech specifikacích, které budou pohánět buď dva, čtyři nebo celkem šest elektromotrů spojených s naftovým systémem turbín.

Čísla jsou neskutečná. Celkový výkon nejsilnější varianty má být 1305 koní (960 kW) a točivý moment má dosahovat 2340 Nm. Síla je rozdělena na všechna kola skrze dva elektromotory vepředu a čtyři vzadu. Zrychlit na 100 km/h prý dokáže Ren za 2,5 sekundy a rozjede se až na 320 km/h.

To vše s nabitím akumulátorů na 80 procent za bleskových 15 minut a celkovým dojezdem až 2000 km na jedno nabití. Všechno to zní až příliš dobře, což vytváří pořádnou vlnu skeptiky. Techrules však plánuje už příští rok vyrobit limitovanou sérii 96 vozidel. Cenovka bude určitě absurdní.

Mansory Bentayga Black Edition
Mansory Bentayga Black Edition.


Kontroverzní úpravce Mansory si vzal do parády nejnovější SUV od Bentley a výsledek vidíte zde. Svůj výtvor pojmenovali Black Edition a kromě rozsáhlého bodykitu z karbonových vláken se podíval i na výkon dvanáctiválce pod kapotou.

Mansory použilo pro bodykit díly, které se technologií zpracování uhlíkových vláken až příliš podobají „kovanému" karbonu, na jehož výrobu má patent Lamborghini. Pořádným výkřikem proti eleganci jsou i černá a vysoce leštěná kola o průměru 23 palců.

Výkon šestilitrového motoru W12 nakonec úpravce vyhnal až na 700 koní (514 kW), točivý moment stoupl na 1050 Nm - tedy o skoro celou stovku koní a 150 Nm navíc. Opulentní obývák na kolech je tím pádem schopný zrychlení na 100 km/h za méně než 4 sekundy a umí dosáhnout rychlosti až 311 km/h. O ceně se zatím mlčí.

Volkswagen Sedric
Koncept Volkswagen Sedric.


Volkswagen představil další vizi elektrifikované a autonomní budoucnosti automobilů. Jméno Sedric je totiž zkratkou slov SElf DRIving Car, což znamená "samořízené auto"

Jde o koncept plně autonomního vozu, takového, které nepotřebuje řidiče. Posádka se tedy jen usadí ve čtyřmístném interiéru a může se věnovat libovolné činnosti. Třeba úpravě malé "zahrádky" za sedadly. Zajímavé je, že auto si můžete i přivolat, k čemuž slouží dálkový ovladač.

Sedric k pohybu využívá elektrický pohon, který si bere energii z akumulátoru s kapacitou 60 kWh – ten prý zajistí dojezd okolo 400 km na jedno nabití. O „orientaci" a řízení se pak stará několik senzorů LIDAR, stereokamery a klasický radar. 



Toyota i-TRIL
Koncept Toyota i-TRIL.


Toyota neustále tvoří v segmentu malých a obratných vozidel pro čistě městský provoz. Její koncept i-TRIL je jedním z dalších pohledů do budoucnosti. Dle posledních trendu je samozřejmě autonomní.

Třímístné vozidlo připomínající spíše tříkolku má zadní kola oproti těm předním velmi blízko u sebe. Na délku nemá ani tři metry a váží jen 600 kg, což je ideální na kličkování městskými ulicemi.

Výkon zajišťuje blíže nespecifikovaný elektromotor, jehož plně nabité baterie by měly zajistit dojezd přes 300 km. Vozidlo pracuje v normálním režimu samo a do řízení nemusí řidič vůbec zasahovat. Když už ale bude chtít, volant zde nenajde. Jediným ovládacím prvkem je totiž jakýsi joystick ve tvaru kormidla.

Vanda Dendrobium
Koncept Vanda Dendrobium.


Vůbec první hypersport původem ze Singapuru předvedla společnost Vanda Electrics, která se zabývá hlavně elektromobily. Koncept Dendrobium je testovacím kouskem, který má ověřit, zda by vůbec o podobné auto měl někdo zájem.

Na dokončení vozu se stále pracuje, ale už teď víme, že by ho měly pohánět dva elektromotory na každé nápravě. Podobně jako u Koenigseggu Regera by měl dále používat převodovku pouze s jedním rychlostním stupněm. Výkonové parametry zatím nejsou známy, ale společnost by chtěla dosáhnout zrychlení na 100 km/h za 2,7 sekundy a maximální rychlosti 320 km/h.

Auto má využívat nespočet aerodynamických prvků jako dvojitý zadní difuzor a velmi nízký přední splitter, zajišťující pořádnou dávku přítlaku. Pokud se objeví dostatek zájemců, Vanda by spustila produkci někdy kolem roku 2020.

Mimochodem, to podivné jméno je také označením pro známou orchidej.

Bentley EXP 12 Speed 6e
Koncept Bentley EXP 12 Speed 6e.


Bentley v Ženevě ukázalo, že chce být v budoucnu také respektovanou značkou na poli elektromobilů. Plně elektrický kabriolet vychází designem ze staršího konceptu EXP 10 Speed 6. Bohužel o technice pod kapotou nevíme zhola nic, jen to, že vůz pohání elektřina.

Exteriér má představovat přirozený vývoj designu dnešních modelů Bentley. Interiéru vévodí kůží potažený volant, nebo respektive knipl, OLED displej přístrojové desky a jednolitá středová konzole se zakřiveným dotykovým displejem. Vše korunuje krvavě rudá kůže.

Je velice pravděpodobné, že chystaný nástupce současného modelu Continental si vypůjčí slušnou část designových prvků i z tohoto konceptu. Směr k elektrifikaci by však měl nejprve nabídnout skrze hybridní ústrojí.

Scilla Concept
Koncept Scilla.


Několik známých jmen motoristického průmyslu společně se studenty designu dopravních prostředků nám ukazuje italskou vizi budoucnosti automobilů, někdy v době za 13 let.

Na konceptu s jednoduchým názvem Scilla pracovalo kromě studentů například i studio Pininfarina nebo redaktoři motoristického magazínu Quattroruote. Velikostně je blízko například Ferrari 488 GTB a dovnitř se za sebe usadí dva pasažéři podobně jako ve stíhačce.

Rohy prosté karoserie sahají velmi nízko a společně se zadními blatníky skoro úplně zakrývají všechna kola. Každé z nich je pak poháněno samostatným elektromotorem. Futuristický supersport má nabízet pouze několik základních prvků autonomního řízení, aby řidič mohl stále v určitém rozsahu zasahovat do ovládání vozu.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů