Koupě auta podle nového občanského zákoníku

Our theme
Antonín Imlauf | 11.06.2014
foto: Karel Směšný
Začátek letošního roku byl spjat s jednou poměrně nenápadnou, avšak zásadní legislativní změnou. Nový občanský zákoník (NOZ) totiž zasahuje do života každého jednotlivce. Dnes se podíváme, jaké novinky souvisí se změnou vlastnického práva k motorovému vozidlu.

Kupní smlouva byla do konce minulého roku upravena jak občanským, tak obchodním zákoníkem. Počínaje lednem 2014 dosavadní dvoukolejnost úpravy skončila a veškeré smlouvy budou uzavírány podle NOZ. Pro lepší uchopení nové právní úpravy neuškodí připomenout si, jak nabývání fungovalo doposud. Kupní smlouvu samotnou upravoval dosavadní občanský zákoník poměrně stručně. Řídil se přitom zásadou, že vlastnictví lze smluvně nabýt jen od vlastníka a neplatný převod vlastnictví k movité věci – v našem případě motorovému vozidlu – umí zhojit, jen pokud kupující při převodu je a po tři roky zůstane v dobré víře, že se vlastníkem stal. Jinými slovy, pokud jste nevědomky koupili kradené auto, mohl se o něj zákonný majitel v této lhůtě přihlásit a vám zbyly leda oči pro pláč. Podrobněji byl upraven prodej zboží v obchodě – typicky v autosalonu nebo bazaru. Tato ustanovení upravovala mj. záruku za zboží. Podle ní se zákazník mohl domáhat odstranění vady, která se projevila kdykoli ve dvouleté záruční době. Rozlišovalo se přitom, šlo-li o závadu opravitelnou nebo neopravitelnou a zda brání užívání vozu. V takových případech měl zákazník podle zákona právo na vozidlo nové anebo vrácení celé kupní ceny bez ohledu na to, do jaké míry vozidlo do doby výměny nebo vrácení opotřeboval.

Obšírnější úpravu obsahoval dosavadní obchodní zákoník, který stanovil, že vady musí kupující oznámit prodávajícímu bez zbytečného odkladu poté, co je zjistil při povinné prohlídce po převzetí zboží, anebo poté, co se vada projevila, jinak ztrácí možnost prosadit své nároky z vad zboží u soudu.

Obchodní zákoník rovněž zohledňoval amortizaci auta při reklamaci vad a současně odlišně pohlížel na nabytí auta od nevlastníka (typicky prodej kradeného auta v autobazaru). Pokud kupující v takových případech objektivně nemohl vědět, že prodávající mu není oprávněn zboží prodat, stával se právoplatným vlastníkem v okamžiku koupě. Ustanovení o koupi movitých věcí (a tedy i motorových vozidel) jsou v NOZ do značné míry inspirována dosavadním zákoníkem obchodním, úprava je však přehlednější a kratší. Tady je přehled zásadních novinek:

1. Ustanovení o prodeji zboží v obchodě vhodně omezuje dosud zbytečně silné právo zákazníka požadovat výměnu celého zboží (vozidla) při jakékoli vadě tak, že nově je možné uplatňovat jen nároky přiměřené zjištěné závadě – tedy opravu, není-li možná, výměnu vadného dílu, není-li možná výměna, slevu anebo odstoupení od smlouvy.


2. Občanský zákoník dovoluje nyní nabýt vozidlo od nevlastníka i nepodnikatelům, tj. soukromým osobám. Nová úprava je podstatně podrobnější než ta dosavadní v obchodním zákoníku a přímo řeší některé otázky, se kterými bylo dříve nutné se vypořádat jen výkladově. Tím výrazně zužuje prostor pro nejistotu stran.

3. Zcela nově nemá kupující povinnost platit část kupní ceny ve výši, která odhadem odpovídá jeho nároku na slevu z kupní ceny, a to až do okamžiku, kdy bude odstraněna jím reklamovaná vada.

4. Záruka nebude muset být nutně upravena písemně ve smlouvě, neboť i uvedení záruční doby v příručce či v reklamě bude mít závazné účinky pro prodávajícího. Pokud se tyto údaje budou lišit, bude až na nepodstatné výjimky platit nejdelší uvedená záruční doba.

6. U skrytých vad platí, že mohou být oznámeny nejpozději do dvou let od odevzdání vozu kupujícímu. Důsledkem pozdního oznámení vad je pak logicky pozbytí práva kupujícího odstoupit od smlouvy.

Vedle standardní formy kupní smlouvy lze využít i řadu vedlejších ujednání, která mohou být užitečná v určitých specifických případech prodeje a koupě. Přinášíme vám jejich přehled:
A. VÝHRADA VLASTNICKÉHO PRÁVA je ujednáním, kdy prodávající nabude vlastnické právo k prodávané věci až po jejím úplném zaplacení. Prodávající může při prodlení s platbou snadno uplatnit právo na vydání věci z titulu ochrany vlastnického práva.

B. VÝHRADA ZPĚTNÉ KOUPĚ znamená způsob, jak zajistit budoucí získání prodávané věci zpět do svého vlastnictví, analogicky souvisí výhrada zpětného prodeje.

C. PŘEDKUPNÍ PRÁVO je tradičním institutem. Předkupník (oprávněný) zaplatí kupní cenu prodávajícímu v ujednané lhůtě, jinak do osmi dnů po nabídce předkupní právo zanikne.

D. KOUPĚ NA ZKOUŠKU obnáší podmínku, že kupující věc ve zkušební lhůtě schválí.

E. VÝHRADA LEPŠÍHO KUPCE je právem prodávajícího dát přednost lepšímu kupci, přihlásí-li se ve třídenní lhůtě.

F. CENOVÁ DOLOŽKA umožňuje úpravu kupní ceny věci dodatečně s přihlédnutím k výrobním nákladům – možno uplatnit třeba u zakázkové výroby.

G. JINÁ USTANOVENÍ představují jiné výhrady nebo podmínky připouštějící změnu nebo zánik práv a povinností z kupní smlouvy. Výhrada nebo podmínka zaniká nejpozději do jednoho roku od účinnosti kupní smlouvy, pokud ji neuplatnil v této lhůtě ten, kdo je z výhrady nebo podmínky oprávněn.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů