Jak vybrat správný motorový olej?

Our theme
Karel Směšný | 24.06.2015
foto: Castrol
I když se může zdát výběr toho správného oleje na první pohled složitý a některá značení olejů na nás můžou působit jako kódy tajných služeb, ve skutečnosti to zas tak moc složité není.

Co dělat když si náhodou vzpomenete, že jste již dlouho neměnili olej, nebo když se vám rozsvítí kontrolka mazání na displeji vašeho auta?
V tom prvním případě máte relativně dost času si vše rozmyslet a naplánovat, v tom druhém je potřeba jednat celkem rychle. Je potřeba se nejdříve podívat jestli máme v motoru vůbec nějaký olej. Na to slouží měrka v motorovém prostoru, kde jsou většinou dvě rysky - min a max. Pokud nám měrka ukazuje dostatek oleje, tak nebude problém v nedostatečném množství oleje, ale někde jinde a zde doporučujeme zavolat do jakéhokoliv autoservisu a zvolit další postup dle jejich doporučení. V případě, že na měrce vidíme olej blízko rysky minimum, nebo pod ryskou anebo dokonce vůbec, tak musíme co nejdříve olej dolít.

A jak vybrat správný olej?

Výrobci aut dodávají ke svým modelům servisní knížku nebo návod k obsluze. Pokud je máme k dispozici, najdeme v nich i doporučené parametry oleje. Někdy nám může pomoci i štítek na výměnu oleje nalepený na motoru.
Nejdříve hledejte viskozitní třídu dle SAE. U starších vozů to může být například 10W-40 nebo dokonce 15W-40. U novějších vozů to bude 5W-40 nebo 5W-30.
Když máte jasno ve viskozitě, hledejte tzv. výkonovou specifikaci. V Evropě se nejvíce uplatňuje klasifikace olejů dle ACEA (Sdružení evropských výrobců automobilů). Hledejte značení složené z písmen A,B,C a čísel 1 až 5. Například ACEA A1/B1 nebo A3/B3 nebo A3,B3,B4 nebo A5/B5 nebo C3 nebo C2 nebo A3,B4,C3 apod. Značení písmeny A,B,C charakterizuje oleje pro benzinové a naftové motory osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel.
Někteří výrobci aut uvádějí i své vlastní firemní specifikace. Například u starších automobilů skupiny VW (Volkswagen, Seat, Audi, ŠKODA-AUTO) můžete nalézt specifikaci VW 502.00/505.00/505.01 nebo VW 501.01/505.00 apod. Nejnovější specifikace olejů dle VW, která nahrazuje všechny předešlé specifikace je nyní VW 504.00/507.00. FORD používá svoji specifikaci WSS-M2C 913-B nebo novější WSS-M2C 913-C. Mercedes zase značí oleje například MB 229.1, MB 229.51 apod.
Pokud máte jasno, jaké značení olejů máte hledat, běžte na nejbližší čerpací stanici, do obchodního domu, či do prodejny autodoplňků a vyberte si olej, který se bude shodovat s vámi hledaným značením.

Uvádíme příklad na osobním automobilu ŠKODA OCTAVIA s motorem 1.9/77kW TDI PD. V návodu k obsluze najdeme doporučení na olej firemní specifikace VW 507.00. V tomto případě nemusíme ani hledat viskozitní třídu. Na čerpací stanici nalezneme olej 5W-30 s těmito specifikacemi: SAE 5W-30, VW504.00/507.00, ACEA C3, API SM/CF, MB 229.51, BMW Longlife-04, Fiat 9.55535-S1, Porsche C30, PSA B71 2290. Vidíme, že značení oleje obsahuje naši požadovanou specifikaci VW 507.00, takže můžeme olej bez problémů použít.

Jak je to s mísitelností olejů různých značek či různých klasifikací?

Měl by se doplňovat vždy olej stejné viskozitní třídy i výkonové klasifikace. Se záměnou oleje různých značek není žádný problém, protože princip olejů je takový, aby se mohly doplňovat. Dokonce, i když na doplnění použijeme olej jiné klasifikace, tak se nic vážného z krátkodobého hlediska nestane. Motorový olej má za úkol motor správně a rychle mazat, chránit od nepříznivých vlivů, před kondenzací vodních par, nečistotami apod. Navíc má velký vliv i na spotřebu paliva. To vše jsou argumenty, proč použít ten správný olej. Vždy je ale lepší alespoň nějaký olej v motoru, i když nemusí být ten správný, než olej žádný!

Specifikace a normy motorových olejů
ACEA (značení olejů evropské výkonové klasifikace)
A1 až A5 – zážehové motory
B1 až B5 – vznětové motory osobních a dodávkových automobilů
E1 až E5 – vznětové motory těžkých nákladních automobilů
API (jakostní norma – American Petroleum Institute)
SA až SM – zážehové motory, druhé písmeno označuje jakost předepsaného oleje
CA až CI-4 – vznětové motory, druhé písmeno či kombinace písmena a číslovky označuje jakost předepsaného oleje


Řiďte se pokyny výrobce
Při výměně oleje je nutné řídit se pokyny výrobce vozidla a používat jen oleje předepsaných specifikací ACEA či API (určují výkonnostní třídu). Stejně tak je nutné dodržovat klasifikace SAE určující viskozitu olejů. Výrobci většinou předepisují rozmezí dovolující použití několika různých tříd SAE.


Stupnice viskozity SAE
Stupnice SAE rozlišuje 12 viskozitních tříd, šest zimních a šest letních. Současným trendem je používání celoročních olejů (multigrade), tyto oleje se označují kombinovaným označením (např. 5W-40). Kombinace číslovky a písmene W (winter) vyjadřuje třídu viskozity při zimních teplotách. Číslo za písmenem W se vztahuje ke kinematické viskozitě při teplotě 100 °C a rozlišují se třídy 20, 30, 40, 50 a 60. Například olej viskozity SAE 5W-50 má dobré viskozitní vlastnosti v mrazivém počasí a je vhodný i pro vyšší tepelné zatížení motoru, třeba v tropických vedrech.


Article rating
3.9 from 5 (78%)
Rated: 7x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Koloss, 24.06.2015 18:48
Já nevím, tak nějak jsem čekal víc. Třeba popis specifikací API tam chybí úplně, u té ACEA mi přišlo, že mohlo zaznít takové obecné doporučení, že čím vyšší číslo za písmenem, tím lépe a pokud je pro motor doporučeno A1/B1, tak A3/B3 je lepší a neuškodí. Podobně je to snad i s písmeny u API.

A rada, že jakýkoli olej v motoru je lepší než žádný, mohla zaznít hned na začátku. Stejně tak je dobré vědět, že měření oleje v motoru je vhodné provádět na rovině a až nějakou dobu po zhasnutí motoru.
, 25.06.2015 11:52


Díky za námět, byly doplněny specifikace a normy motorových olejů + stupnice viskozity SAE.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů