Jak si poradit s převodem ojetého a registrací nového vozidla? Máme pro vás praktický návod

Our theme
František Mašek | 28.02.2019
foto: Michal Štengl
Převod nebo registrace vozidla v Centrálním registru vozidel patří mezi nepříliš oblíbené procesy. Má svá pravidla, a když je člověk dobře pochopí, stane se ze „strašáka“ poměrně dobře plánovatelná záležitost.
Převod ojetého a registrace nového nebo dovezeného vozidla se řídí zákonem č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novela tohoto zákona vejde v platnost k 31. březnu 2019. Co se týče převodu a registrace v registru vozidel, zůstává postup od 1. ledna 2015 i nadále stejný.

Jak na přepis vozidla při koupi (prodeji) ojetiny?

Po podpisu kupní smlouvy nese prodávající odpovědnost za to, že bude vůz do deseti dní převeden na nového majitele. Pokuta, která mu hrozí v případě nedodržení této lhůty, činí až 50 000 korun. V oněch deseti dnech je třeba zajistit k vozu nové povinné ručení a na stanici technické kontroly nechat provést takzvanou evidenční kontrolu. Ta stojí okolo 300 - 500 korun a na základě domluvy ji může zajistit jak prodávající, tak kupující. Neváže se totiž k osobě ale k vozu. Jsou-li tyto podmínky splněny, pokračují kroky prodejce a kupce na nejbližší úřad s rozšířenou působností. Na úřad se může vydat i sám prodejce na základě plné moci opatřené úředně ověřeným podpisem kupujícího. Zákon umožňuje, aby převod zajistil i sám kupující. V praxi se to ale příliš nedoporučuje s ohledem na fakt, že odpovědnost za převod ve stanovené lhůtě, nese pod pokutou 50 tisíc korun prodávající. Ať už se na úřad vydá pouze jedna nebo obě smluvní strany, budou potřeba následující dokumenty:

• kupní smlouva,

• úředně ověřená plná moc (v případě, že se osobně dostaví pouze prodejce nebo kupec),

• žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele motorového vozidla – ke stažení zde

• velký technický průkaz,

• občanský průkaz,

• zelená karta,

• protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší než 30 dní),

• 800 Kč na úhradu správního poplatku za převod vozidla v registru.

V případě převodu vozidla, které nesplňuje normu EURO 0, 1 a 2 bude navíc kupující povinen zaplatit ekodaň. Ta se pohybuje mezi deseti a třemi tisíci korunami. Pokud je v technickém průkazu zaznamenáno, že je ekodaň zaplacena, nový majitel ji platit nebude. Osoby ZTP ekodaň neplatí vůbec.

Poznámka: Po té, co podepíšete kupní smlouvu, může celý proces zajistit na základě plných mocí od kupujícího i prodávajícího třetí strana. Například agentura, která se těmito službami zabývá. I to je možnost, která může být v určitých situacích výhodná.

I s novým autem musíte na registr

Ani koupě zcela nového auta z autosalónu se neobjede bez návštěvy úřadu s rozšířenou působností. V první řadě si jako kupující zajistěte povinné ručení, bez kterého s vozem nesmíte vyjet na silnici. Autosalon k vozu poskytne takzvané zelené převozní papírové značky. Mají platnost 10 dní a platí výhradně na území Česka. Oficiálně slouží pouze na cestu domů a na úřad za účelem registrace. Prakticky s nimi ale mnozí jezdí bez pardonu hezky pěkně celých deset dní napříč republikou… Registraci může po domluvě vyřídit autosalon. Ale pak počítejte s tím, že to může nějaký den trvat. Sami to zvládnete za chvilku. S sebou si vezměte:

• fakturu, kupní nebo leasingovou smlouvu prokazující nákup vozidla,

• žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel,

• 800 Kč na úhradu správního poplatku za zápis vozidla do registru,

• technický list vozidla vydaný prodejcem,

• zelenou kartu prokazující sjednání povinného ručení,

• občanský průkaz,

• v případě, že máte zájem o SPZ na přání, pak si připravte dalších 10 tisíc korun.

Dříve bylo běžnou praxí, že člověk na registru strávil půl dne ve frontě. V dnešní době si na většině úřadů můžete rezervovat termín online s předstihem. Celá záležitost pak nezabere víc než 30 minut.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
JARDA3, 28.02.2019 10:30
30 minut? tak zkuste úřad v Hradci Králové
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů