Kopřivnice - Kopřivnickou renovátorskou firmu Ecorra opustil další skvost. Po rok a půl trvajících pracech vyjel z dílen zrenovovaný sportovní vůz Wikov 7/28, jenž ve třicátých letech závodil na Masarykově okruhu v Brně.
Kopřivničtí renovátoři z firmy Ecorra opět ukázali, co všechno umí jejich šikovné ruce. Před týdnem představili médiím zrenovovaný vůz značky Wikov. Přestože práce na červeném sportovním krasavci trvaly dva a půl tisíce hodin, restaurátoři tvrdili, že byly jednodušší než například na veteránech značky Tatra, s nimiž mají také bohaté zkušenosti.
Český závodní automobil typu Wikov 7/28, který má za sebou závodění na Masarykově okruhu v roce 1930, poputuje z Lubiny do Hronova. Tam, v sídle firmy Wikov, se mohou těšit na zcela pojízdný kousek, který se může pyšnit nejen čtyřválcovým motorem s obsahem necelých patnáct set kubíků, výkonem třicet dva koní, ale zejména nejvyšší možnou rychlostí, jež se pohybuje mezi sto dvaceti a sto čtyřiceti kilometry v hodině.
Do Eccory přitom před časem dorazilo pouze torzo vozu. „Projekt na záchranu vozu započal jeho předchozí soukromý majitel, který ve chvíli, kdy se mu opravy začaly zdát časově náročné, základ pro renovaci nabídl k prodeji. Vůz se tak dostal k pravnukovi zakladatele firmy Wikov, panu Wichterlemu, jenž dnes značku vlastní a jenž měl zájem automobil dát dohromady," zavzpomínal na události předcházející dovezení vozu do Lubiny majitel firmy Eccorra Vítězslav Hinner.
Auto mělo jen motor a podvozek
Z původního automobilu měli restaurátoři k dispozici pouze podvozek, motor a pár dalších dílů a kousků příslušenství. „Vše ostatní jsme museli shánět, a co jsme nesehnali, to jsme podle jednoho z mála dochovaných vozů vyrobili," prozradil Vítězslav Hinner s tím, že automobilů podobných tomu zrenovovanému je v naší zemi jen několik.
„Závodního typu tohoto vozu bylo vyrobeno asi jen deset kusů, a těch s takzvaným rovným chladičem, ke kterým námi opravený automobil patří, ještě méně, co vím, tak asi jen čtyři kusy. Zbytek měl namontován modernější šikmý chladič," doplnil majitel firmy Ecorra.
Jaká byla původní barva vozidla, není jisté. Nicméně dnes svítí jasně červenou barvou. Podle restaurátorů je tomu tak jednak kvůli přání majitele, jednak kvůli tomu, že stejnou barvu měl i vůz, z něhož restaurátoři vycházeli.
V Hronově na Náchodsku bude červený sporťák vystavený v sídle domovské firmy. „Ta má malou prezentaci svých výrobků, takže vůz bude k vidění tam," potvrdil Vítězslav Hinner.
Na závěr prozradil svůj zážitek z jízdy v automobilu, který před osmdesáti lety závodil. „Je to závodní auto, takže je tvrdé a cítíte v něm každou díru. Ostatně byl to vůz určený na závodění, je proto rychlý, moc neváží a má jen tři rychlosti. Dává se do něj benzín, do kterého se přidávají speciální aditiva," dodal Hinner.