Co možná nevíte o svém automobilu: nosiče, držáky, boxy a všechno kolem nich (8. díl)

Our theme
František Mašek | 26.03.2015
Osobní vozy slouží, jak už sám název napovídá, především k přepravě osob. Ale občas je potřeba převézt i nějaký ten náklad nebo věci, které jsou na zavazadlový prostor vozu poněkud rozměrné. Pak přicházejí na pomoc různé zahrádky, nosiče, držáky, přepravní boxy atd.

Střecha jako ložná plocha

Nejčastější místo, které se používá jako dodatečná ložná plocha, je střecha vozidla. K přepravě nejrůznějšího nákladu zpravidla použijeme klasický střešní nosič. Abychom jej mohli na střechu umístit, jsou automobily již z výroby vybaveny kotvicími body neboli fixpointy přímo ve střeše, nebo vodicími střešními drážkami či integrovanými podélníky. Proto je nutné vybírat nosiče podle typu a modelu automobilu, absolutní kompatibilitu totiž nezaručuje žádný výrobce. Nosiče musejí mít homologaci a certifikační schválení pro jednotlivé modely vozů, takže i toto může sloužit jako vodítko při výběru nosiče. Ty tam jsou doby, kdy se používaly klasické zahrádky s uchycením do střešních odtokových žlábků a rámu dveří. Jejich montáž byla sice poměrně jednoduchá, ale nebyly moc šetrné ke karosérii vozu, a navíc pro dnešní automobily je tento systém uchycení nevhodný.

Střešní boxy

Na střešní nosič se dá upevnit celá škála držáků a přepravních boxů. Právě boxy jsou asi nejlepším a nejbezpečnějším nástrojem pro převoz nákladu, který se nevejde do interiéru vozu. Existuje několik verzí střešních boxů, ty nejdelší slouží především na přepravu lyží. Pokud lyže nevozíme, je určitě lepší pořídit si autobox kratší a širší. Box by také měl být lehký s aerodynamickým tvarem. Vzdálenost příčníků nosiče by pro střešní box měla činit minimálně 50 cm a je nutné mít na paměti, že pokud box přesahuje délku vozidla vpředu nebo vzadu o metr, musí být náležitě označen. Příliš dlouhé nosiče navíc zpravidla omezují otevírání pátých dveří, při neopatrnosti tak může dojít k poškození vozu nebo boxu. I to je důvod, proč je kratší box vhodnější.

Častou chybou bývá přesvědčení, že je náklad ve střešním boxu v naprostém bezpečí, zvláště když jde o uzamykatelný box. Zkoušky ukázaly, že boxy obvykle náklad nechrání ani proti dešti, natož proti nárazu. Volně položené lyže prorazí stěnu běžného autoboxu už při nárazu v třicetikilometrové rychlosti. Následky pak můžou být fatální. Náklad ve střešním boxu tedy musí být dodatečně fixován pomocí popruhů či úchytů, podstatné je také rozmístění nákladu uvnitř boxu. Stejně důležité je i uchycení boxu ke střešnímu nosiči. Nejlepší vlastnosti prokazují klasické konzole ve tvaru písmene U, jsou mnohem bezpečnější a poskytují mnohem pevnější spojení s nosičem než různé rychloupínací systémy.

Do boxů také není možné naložit libovolné množství nákladu. Nosnost střechy vozidel je limitována a boxy rovněž mají své výrobcem dané parametry. Nejčastější jsou boxy s nosností 50 nebo 75 kg, výjimečně se objevují i s nosností 90 kg. Naopak většina výrobců nepředepisuje maximální rychlost jízdy s autoboxem, ale doporučují rychlost 90 km/h. Odborné testy ukázaly, že maximální rozumná rychlost je 130 km/h. Na autobox totiž při vyšších rychlostech ze spodu působí značné aerodynamické síly způsobené obtékáním karosérie proudícím vzduchem, což může mít za následek nadlehčování přední nápravy a s tím spojenou horší ovladatelnost a stabilitu vozu.

Držáky kol, lyží na střešní nosič

Na základní střešní nosič můžeme snadno uchytit jednoduché držáky kol. Ty představují nejlevnější způsob přepravy kol, pokud se nám nevejdou do zavazadlového prostoru. Takovéto držáky stojí pár stovek, jejich maximální cena většinou nepřesahuje 2 tisíce korun. Kvůli bezpečnosti jsou lepší držáky nýtované, tedy dražší. Levnější se většinou sešroubovávají dohromady, při častém používání se tak může stát, že se šrouby uvolní a neštěstí je na světě. Kvůli krádežím je určitě výhodné investovat do dražších držáků i proto, že je většinou jejich součástí i systém zamykání uchyceného kola.

Podle rozměrů vozu se na střechu dají umístit tři až čtyři kola, ovšem ani v tomto případě se nesmí zapomínat na maximální nosnost střechy. Stejně jako střešní boxy i kola na střeše ovlivňuji chování vozu. Především se těžiště posouvá poněkud výše, vůz je také mnohem citlivější na poryvy bočního větru. Samozřejmě se vlivem většího aerodynamického odporu zvyšuje spotřeba. Nevýhodou u střešních držáků je i obtížná manipulace s koly, neboť se musejí zvedat na střechu, proto je dobré nacvičit si uchycení kola nejdříve na zemi. Zamezí se tak případným poškozením karosérie vozu.

Existuje bezpočet specializovaných držáků a nástavců na střešní nosiče, například pro lodě, kánoe, surfy, ale i lyže a snowboardy. Nejčastěji se na střeše vedle kol přepravují lyže. U nich platí zásada, že se uchycují vždy patami dopředu. Pokud by vřed směřovaly špičky, proud vzduchu by je vychyloval, což by způsobovalo nadměrný nápor na upínací mechanismus držáku, ten by se pak mohl uvolnit a lyže by vypadly se všemi možnými důsledky. Takové riziky hrozí nejvíce u magnetických držáků lyží. Ty jsou vhodné jen pro krátké cesty, například mezi lyžařskými středisky. Vhodnější jsou upínací držáky, ale vůbec nejlepší jsou střešní boxy. Jednak umožňují i přepravu lyžařské obuvi a příslušenství, jednak chrání před nečistotami, solí ze silnic, sněhem atd.

Nosiče na pátých dveřích

Druhou, nejméně finančně náročnou, variantou přepravy bicyklů jsou nosiče upevňované na páté dveře. U těchto nosičů je manipulace s koly snazší než u střešních, ovšem instalace nosičů samých bývá složitější. U tohoto typu nosičů hrozí navíc riziko poškození laku karosérie, jsou tedy spíše nouzovým řešením pro ty, kdo nemají na svém voze tažnou kouli, anebo je pro ně zvedání kol na střechu příliš náročné či nemožné. Tyto nosiče uvezou dvě až čtyři kola, ale musíme si dávat pozor, zda jsou schválené pro provoz v České republice. Právě mnoho z těch typů nosičů nesplňuje podmínky pro použití na komunikacích, protože zakrývají registrační značky a koncová světla vozidel. Také zhoršují nebo znemožňují výhled vzad a blokují páté dveře, není tedy možné dostat se do zavazadlového prostoru.

Nosiče na tažnou kouli

Nejpohodlnějším a nejbezpečnějším způsobem přepravy jízdních kol je použití nosičů uchycených na tažné kouli za vozem. Ovšem na druhé straně tyto nosiče stojí nepoměrně více než držáky na střechu a nosiče na páté dveře. Ceny se pohybují od zhruba tří a půl tisíc až do dvou desítek tisíc včetně příslušenství. Vítaná je snadná manipulace s koly, nosiče je unesou podle typu až čtyři. Montáž je také velmi lehká, zvládne ji jeden člověk. Navíc většina z nich disponuje sklopným mechanismem, takže i s připevněnými bicykly neblokují přístup do zavazadlového prostoru. Velkou výhodou je i fakt, že kola jsou v zákrytu za vozem, čímž se nemění jeho jízdní vlastnosti, ani se nezvyšuje spotřeba.

Ovšem je tu jeden háček. Nosiče na kouli mají svá vlastní koncová světla i místo pro registrační značku, tedy je splněna podmínka, že koncová světla i značka nesmějí být ničím zakryty. Ovšem třetí registrační značku úřady nevydávají a značky umístěné na voze se nesmějí sundávat. Problém tedy spočívá v tom, jak opatřit nosič vlastní registrační značkou. Tato záležitost není legislativně dosud ošetřena, prodejci nosičů to často řeší tím, že zákazníkům k nosiči přidají zalaminovanou kopii registrační značky.

Je tedy jen na blahovůli příslušníků policie, jak pak takovouto věc při silniční kontrole posoudí, teoreticky může za manipulaci s registračními značkami a neoriginální značku hrozit pokuta pět až deset tisíc korun. Nosiče na kouli představují potíž i pro malá a úzká vozidla. Převážené bicykly totiž přesahují jejich šířku, což je v rozporu s nařízeními o bezpečnosti vozidel a jejich příslušenství, za což opět hrozí postih. V případě havárie nebo nějakého incidentu k tomu přihlíží i pojišťovny.

Jak je to s bezpečností?

Při jízdě s nákladem na střeše musíme počítat s tím, že vůz vykazuje horší aerodynamické vlastnosti, zhoršuje se tedy dynamika vozu, jeho stabilita a ovládání. Přirozeně se i prodlužuje brzdná dráha. Proto je vhodné těžké věci umisťovat co nejníže, pokud možno do interiéru vozu, ty lehčí pak na střešní nosič či do střešního boxu. Důležité je i nákladu přizpůsobit nahuštění pneumatik nebo například úhel sklopení hlavních světlometů, pokud vůz nedisponuje nějakým automatickým systémem jejich nastavení.

Váha nákladu na střeše nesmí nikdy překročit nosnost střechy a všechny jeho části musejí být pevně fixovány, včetně obsahu střešního boxu. Váha nákladu i nosičů se pak počítá do celkové hmotnosti vozu a ta rovněž nesmí překročit předepsané hodnoty celkového užitečného zatížení včetně posádky.

Article rating
4.8 from 5 (96%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Mirek29, 07.07.2016 12:19
Jsem rád, že jsem se dozvěděl něco víc. Jen bych rád doplnil, že hlavní zásadou u střešních nosičů je: nepřetěžovat je a nepřeceňovat jejich nosnost. Já jsem nedávno pořídil tento střešní nosič https://www.tazne.cz/stresni-nosic-peugeot-307-sw-kombi-s-podelniky-p19753/?cid=9246 a jsem s ním maximálně spokojený. Dalším rizikem je příliš rychlá jízda po dálnici nebo po okreskách. Tyto všechny faktory s tím souvisí.. Nejde tedy jen o kvalitu nosiče.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů