Občas je prostě krásné snít a Aston Martin Valhalla je jedno z těch aut, o kterých se sní – už jen kvůli ceně a dostupnosti, kvůli kterým je vyhrazena pro hrstku šťastlivců z celého světa. Úžasný vůz, na který se čeká pět let, se po několika konceptech a odkladech konečně zapojuje do smetánky vrcholných sériových hypersportů.
Tak jako i obdobné vozy současné éry, je Valhalla prakticky kompletně z uhlíkových vláken. Pod vnějšími panely karoserie se nachází karbonový monokok, ke kterému jsou přimontovány hliníkové nápravnice. Přední zavěšení je mimochodem typu „pushrod“ s naležato umístěnými tlumiči, tedy stejný systém, jaký využívají monoposty Formule 1. U vnějších viditelných dílů si pak můžete vybrat, jestli je budete chtít nalakovat, nebo nechat ve formě obnaženého karbonu, pouze s bezbarvým krycím lakem.
Dveře se zvedají vzhůru a uvnitř se nachází velmi spartánský interiér. Jsou zde karbonová skořepinová sedadla, volant opět inspirovaný
Formulí 1, ale i dva displeje nebo slušný audiosystém. Zajímavostí je samotná palubní deska, která je vlastně karbonovou rozpěrou, sloužící jako pevnostní prvek šasi.
Celkem čtyři motory
Za zády posádky se umí rozeřvat hlavní motor – dvěma turby přeplňovaný osmiválec o objemu čtyř litrů, který dostal mazání se suchou skříní (aby neztrácel mazací tlak při vysokém bočním přetížení v zatáčkách) a plochou klikovou hřídel. Benzínový motor sám o sobě poskytuje 828 koní výkonu, přenášeného na zadní kola skrze osmistupňovou dvouspojkovou převodovku.
Aby toho ale nebylo málo, společnost dělají osmiválci ještě tři kompaktní elektrické motory. Jeden je umístěn přímo v převodovce, kde slouží zejména jako generátor pro rekuperaci a startér, další dva jsou na přední nápravě – každý na jednom kole. Výhodou takového řešení je možnost vektorování točivého momentu – v zatáčce elektronika nastaví, aby zabíralo jen vnější přední kolo a tlačilo vůz do oblouku. Zajímavostí je, že elektromotory fungují i místo zpátečky (dvoustupňová převodovka zpátečku vůbec nemá), a dokonce lze ujet pár kilometrů pouze na elektřinu – i když takto asi nikdo Valhallu používat nebude.
Maximální výkon všech čtyř motorů činí 1 079 koní, točivý moment potom 1 100 Nm. Placatému
Aston Martinu to stačí pro zrychlení z nuly na sto za 2,5 sekundy a pro dosažení maximální rychlosti 350 km/h. Ta je mimochodem elektronicky omezená.
Obří křídlo jen když je potřeba
Suchá hmotnost bez paliva činí 1 655 kilogramů, což na jednu stranu není málo, na druhou stranu to není ani moc – musíme brát v potaz, že jde o velmi sofistikovaný hybrid se třemi elektromotory a baterií. O brždění se starají gigantické brzdy – vpředu dokonce šestipístkové brzdiče s kotouči o průměru 410 milimetrů.
Velmi zajímavý je systém aktivní aerodynamiky, ovládaný integrovaným systémem dynamiky vozidla (IVC), který se zároveň stará o nastavení tlumičů, vektorování točivého momentu, zadní elektronicky řízený diferenciál nebo stabilizaci. V případě potřeby vyjede ze zádi auta obří přítlačné křídlo a další posuvné elementy se nachází pod přední maskou, ty řídí proud vzduchu pod autem.
Aktivní aerodynamika umí generovat přítlak až 600 kilogramů při rychlostech od 240 kilometrů za hodinu, nebo naopak omezí odpor vzduchu, aby mohl Aston dosahovat maximální rychlosti. Netradiční je též funkce aerodynamické brzdy, kdy se při brždění ve vysokých rychlostech zadní křídlo „postaví“, aby brzdilo jako na letadle. Povšimněte si ještě přístupu vzduchu k motoru ve formě kapličky, inspirované „nádechem“ na Formuli 1.
Při příchodu na svět nabrala Valhalla veliké zpoždění – mluví se o ní průběžně od roku 2019 a vzniklo dokonce několik konceptů, než se objevila finální sériová verze. Čekání se nicméně vyplatilo – jde o fascinující vůz, jeden z nejúžasnějších, jaký kdy vyjel z dílen Aston Martinu. Celkem vznikne 999 ručně vyráběných kusů, z nichž první se dostanou k zákazníkům v polovině roku 2025. O ceně gentlemansky nepadlo ani slovo.