Zvýšení výkonu a snížení spotřeby u Fordu Galaxy 2.0l

Advisory centre
Vojtěch Vinař | 08.09.2006
foto: TipCars.com
Dotaz

Chci se zeptat na Váš názor ohledně zvýšení výkonu motoru. Provozuji totiž Ford
Galaxy 2.0 (85KW)
ročník 97 s dlouhodobou spotřebou 11 l/100km, přičemž kolegův Sharan 1.9 (96KW) si bere mezi 6.5 -8 litry nafty na sto. Jsem maximálně spokojen s velikostí auta, pohodlím a variabilitou interiéru, jen ta 'žízeň' mi nedá klidně spát.

Můj dotaz - jak bylo dříve zmíněno - dvoulitrový agregát není dostatečný pro takto těžký vůz, tak mě napadá myšlenka jak zvýšit výkon motoru tak, abych snížil spotřebu. Existuje možnost zvýšení výkonu ať už výměnou čipu řídící jednotky anebo 'nalitím' nového programu tedy bez mechanického zásahu. Vím to že, u atmosférických benzínových motoru jde pouze o malý nárůst výkonu. Doporučujete některý z těchto kroků? Další možností je jezdit na Benzin 98/ V-power a takto nepřímo si snížit spotřebu.

Děkuji předem za radu.
Michal Peruťka


Odpověď

Dobrý den,

V prvé nelze srovnávat spotřebu archaického benzínového dvoulitru se spotřebou moderního vznětového motoru. Problémem vysoké spotřeby motoru je jak zmiňujete nejen nedostatečný výkon motoru, který se musí potýkat s vysokou pohotovostní hmotností vozu a zejména s velkou čelní plochou vozu, ale zejména nízká hodnota točivého momentu motoru. Z toho důvodu je spotřeba vozu taková a pochybuji o tom, zda se jakýmkoliv zvýšením výkonu ji podaří snížit. Počítejte s tím, že úprava výkonu vozu přinese jeho zvýšení ve vyšším spektru otáček, současně dojde ke změně průběhu točivého momentu, zejména pak k jeho snížení v nízkých a středních otáčkách a to vše při růstu spotřeby paliva. Samotný chiptuning je založen na úpravě dat v řídící jednotce, jehož cílem je využít plně potenciálu motoru. S tím je ale spojena velká řada problémů. Za prvé slibů firem zabývajících se chiptuningem je jen málokdy dosaženo, slibované zvýšení výkonu většinou neodpovídá realitě. Za druhé dochází ke změně spalování, upraveny jsou vstřikovací cykly a množství vstřikovaného paliva, což s sebou nese zhoršení čistoty spalování a horší emise. Za třetí nezřídka kdy dojde k poškození motoru ve snaze dosáhnou co nejvyšších výkonových parametrů motoru. Za čtvrté kvalitní chiptuning stojí velké peníze. Za páté cílem chiptuningu není snížení spotřeby paliva ale zvýšení výkonů motoru.

Pokud se budeme bavit o zvyšování výkonu motoru, tak to má smysl v případě, že nehledíme na spotřebu paliva a že toužíme po sportovním pojetí jízdy. Ford Galaxy určitě není vozem, který by tyto předpoklady naplňoval, ani Vaše pohonná jednotka není pro chiptuning vhodná. Jedná se o cestovní typ vozu, kde při konstrukci a naladění motoru byl konstruktéry kladen důraz na plochou křivku momentu v nízkých a středních otáčkách, pružnost motoru a nízkou spotřebu paliva. Pochybuji, že se jakémukoli úpravci podaří dosáhnout nižší spotřeby paliva. Zásadně chiptuning nedoporučuji.

 Chiptuning: jak autu prospět a nenaletět. 

Otázka tankování benzínu Shell 98 V-Power je také diskutabilní. Částka, o kterou převyšuje cena tohoto benzínu standardní cenu Naturalu 95 je příliš vysoká na to, aby se dostavila jakákoli úspora nákladů. Testy, které měly potvrdit medializovanou úsporu paliva Shell V-Power 98 (cca 5 nebo 10%, již si přesně nepamatuji), toto nepotvrdily, úspora byla v řádu desetin procenta a nárůst výkonu byl také max o 1%.

Pokud Vás vyloženě spotřeba paliva Vašeho Galaxy trápí, tak buď bych nechal předělat vůz na plyn nebo vyměnil vůz za naftový např. 1,9 Tdi s výkonem 81kW. Dynamické vlastnosti jsou stejné, motor ale nabízí větší pružnost a nižší spotřebu řádově o tři litry paliva na 100km.

TIP: RECENZE OJETIN: Ford Galaxy - Veleúspěšné MPV
TIP: PORADNA: Chip tuning u BMW 530D, ano či ne?

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
AnderN, 08.09.2006 11:24
Ano, a to je prave pripad motoru s turbodmychadlem, kde ma zvysovani vykonu mnohem vetsi smysl. Pokud se k vozu budete chovat slusne, nemyslim si, ze by to melo mit vyrazny vliv na zivotnost. Vetsina ridicu ale chiptuning provadi proto, ze touzi jezdit svizne az drave, coz ma teprve na trvanlivost (nejen motoru, ale i ostatnich komponentu - podvozku apod.) vyznamny vliv.
Ráďa, 08.09.2006 16:38
Jak pisatel může srovnávat spotřebu svého 2.0 benzín s 1.9 tdi? Mimochodem 11 litrů na toto auto s touto motorizací se mi zdá být ještě v normě. A byla by zcela najivní představa že nějaký zázračný čip či natural 98 atd jeho "problém" vyřeší. 100% souhlasím s odpovědí pana redaktora.
Riccardo, 08.09.2006 16:41
Musím bohužel souhlasit s autorem článku. Chiptuningové firmy sice slibují zvýšení výkonu za současného snížení spotřeby, ale kdo by jim věřil ... jediná vyjímka je v případě, že se auto dodává na trh, kde se podle výkonu platí pojistka - tam může výrobce schválně nahrát méně výhodný program do řídící jednotky, aby se vešel do limitu kW. Pak má chiptunning smysl i u auta bez turba.
Filip, 08.09.2006 19:53
Zabývám se snižováním spotřeby u vozidel a v tomto případě bych vyzkoušet několik věcí. Pravidelně kontrolovat tlak vzduchu v pneu (lepší vyšší tlak v rámci normy, než nižší), dbát na čistotu vzduchového filtru. Dále jezdit na kvalitní palivo (nemyslím, že je nutný V-Power, ale nekvalitní benzíny o 1,30Kč levnější často prodraží o mnoho více jízdu na spotřebě). Dále změnit styl jízdy - toto dělá obrovský rozdíl. Zásada je minimálně brzdit - když je na dálnici 110, vidím ji většinou již z dálky, uberu, ale nebrzdím. Velká část řidičů jede 130 a pak brzdí těsně před cedulí - někdy to sledujte. Gerhard Plattner, velmi zkušený setřič paliva, říká prostou větu: Nechat auto splývat s krajinou. A to je ono. Z praxe je známé, že časová prodleva při takovém-to stylu jízdy není velká opravdu jen několik procent, ale spotřeba se sníží znatelně. Zkuste si přečít něco od Gerharda Plattnera. Montáž LPG je další dobrou volbou. Zejména toroidní nádrž. Volte správně i pneumatiky. Levné pneu ušetří peníze při nákupu, ale za provoz si vyžádaní násobně více na spotřebě.
Filip, 08.09.2006 20:08
Souhlasím s nedoporučením chipu. Automobilky mají složitá vývojová centra, kde elektroniku automobilu a řídící jednotky vyvíjí týmy expertů, jak by pak mohl nějaký odblokovávač mobilů nebo autorádií či stáčeč tachometrů kvalitně nahradit takto složitý program? U atmosférických motoů se vždy tuning prováděl podle staré školy - leštění sání popř. zvýšení kompresního poměru a třeba úprava výfuku, tlumičů výfuku až po instalaci lehčích kovaných pístů a průchodnějšího filtru vzduchu a katalyzátru... Jinými slovy je to dost složité a hlavně nákladné. To se nedá udělat levně.
Zajímavý je rozdíl mezi motory např. koncernu VW. Jejich hliníková 1,8 má řadu modifikací: 1,8atm, 1,8T, 1,8TT... Zvýšení výkonu z 1,8T 110kW na 1,8T 132kW je pak možné a třeba v kvalitních podmínkách proveditelné (vývoj Škoda - Česana). Octavia I RS 132kW pak lze upravit na 165kW (Audi TT), ale nějakým levným řešením, chipem, to nelze. Hrubě mě rozčilují řidiči, i nových přeplňovaných dieslů, z jejihž vozů se po přidání valí mračna dýmu. Většinou je to dáno nějakým levným řešením - mezičipem. Ale na úkor životního prostředí a také lidského zdraví. Saze z dieslů pronikají, kvůli svým malým rozměrům do krve a jsou přímo zodpovědné za rakovinu. Opravdu přímo! Obsahují PAU - polycyklické aromatické uhlovodíky. ZAPOMEŇTE NA CHIP!
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů