Velký přehled značek: tyto elektromobily z Číny dobývají Evropu

Advisory centre
František Mašek | 30.11.2023
foto: zeekr
Čína se jako největší světový výrobce elektrických vozidel, snaží expandovat a dostat na evropské silnice své nejnovější modely. V tomto článku se podíváme na automobilky, které už vstoupily na evropský trh.
BYD

Čínský výrobce elektromobilů BYD se poprvé dostal mezi deset největších automobilek světa z hlediska prodeje, předstihl tak německé automobilky Mercedes-Benz i BMW. Rozšířil svou přítomnost v Thajsku i dalších zemích jihovýchodní Asie a také v Rusku, odkud se japonské, americké a evropské automobilky stáhly po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Její sportovně-užitkový vůz (SUV) Atto 3 byl v červenci nejprodávanějším elektromobilem ve Švédsku. BYD v Evropě prodává již pět modelů a plánuje zde otevřít vlastní továrnu.

Aiways

Tahle automobilka už nějaký čas v mnoha státech Evropy působí, avšak potýká se s nízkými prodeji svých dvou modelů elektrických SUV. Podle některých analytiků je automobilka nebezpečně blízko krachu.

NIO

Automobilka se zaměřuje na prémiové elektromobily a v současné době působí na území Německa, Nizozemí a také ve Skandinávii. V plánu je obsáhnout i další evropské země, v roce 2025 by pak automobilka ráda uspěla ve 25 zemích světa. NIO aktuálně v Evropě prodává pět modelů. Od ostatních konkurentů se odlišuje revolučním způsobem rychlé výměny baterií prostřednictvím sítě výměnných stanic Power Swap Station (tyto stanice mimochodem vyrábí v Maďarsku). Mimo to mají zákazníci možnost vozy NIO „tankovat“ na klasických dobíjecích stanicích, případně lze využít postupně rostoucí sítě Power Charger (zatím hlavně v Norsku, Švédsku, Holandsku a Německu).

XPENG

Tento velký čínský výrobce chytrých elektromobilů plánuje svůj vstup do Německa, Francie a Británie. Aktuálně již své vozy nabízí v Nizozemsku a Norsku. Jedním z investorů Xpengu je také automobilka Volkswagen, která vlastní 5 % akcií této automobilky. Díky tomu se chce Volkswagen lépe dostat na velmi konkurenční čínský trh. Na něm má v první fázi VW prodávat dva společně vyvinuté elektromobily.

Omoda

Spadá do koncernu Chery Automobile, který dokonce zvažuje postavit v Evropě vlastní továrnu na elektromobily. Ve Španělsku a Itálii aktuálně Omoda nabízí vozy se spalovacími motory. V prvních měsících roku 2024 však plánuje se svým elektromobilem vstup na trh v Belgii a Lucembursku, později i v Nizozemí a v Německu. Prozatím jen s jedním modelem, elektrickým SUV s názvem Omoda 5 (ve dvou verzích dojezdu) s cenovkou kolem 40 tisíc eur.

Jaecoo

Spadá do koncernu Chery Automobile a má ambice v příštích letech vstoupit na trhy Velké Británie, Německa, Španělska, Itálie a Francie. Do konce roku 2025 chce představit celkem tři SUV, které budou dle obchodní strategie v jednotlivých zemích nabízena jako čistě elektrická, hybridní, nebo jen se spalovacími motory.

Exlantix

Spadá do koncernu Chery Automobile a od koncernových sourozenců Omody a Jaecca se liší tím, že bude v Evropě prodávat pouze elektromobily. Vstup na náš kontinent plánuje v roce 2025.

Voyah

Automobilku vlastní koncern Dongfeng a už prodává své elektromobily v Norsku, Dánsku a Finsku, dalšími zeměmi v hledáčku jsou Německo, Švédsko, Nizozemsko, Itálie a Francie. Aktuálně má v portfoliu SUV s názvem Voyah Free a MPV Voyah Dream.

MG

MG v Evropě aktuálně nabízí tři modely se spalovacími motory (ZS, HS a EHS) a jeden elektromobil (MG4 Electric). Mateřskou společností automobilky MG je SAIC Motor (Shanghai Automobile Industry Corporation). SAIC Motor je 7. největší automobilkou světa a taktéž je prvním a současně největším automobilovým koncernem v Číně s ročními prodeji přes 7 milionů vozů. Koncern SAIC Motor zahrnuje automobilové značky jako Morris Garages (MG), Roewe a Maxus, jakož i SAIC Volkswagen (v Číně vyrábí vozy s benzínovým motorem), SAIC-GM (v Číně vyrábí a prodává vozy značek Chevrolet, Buic a Cadillac) a další. Nedávno se na veřejnost dostala informace, že s automobilkou SAIC začalo spolupracovat také Audi. Německá automobilka využije platformu pro výrobu elektromobilů, které hodlá nabízet na Čínském trhu. Je to historicky poprvé, kdy koncert Volkswagen využije platformu čínské společnosti.

Maxus

Užitkové elektromobily jsou v ČR známé zejména díky firmám, využívajících je na rozvoz potravin. Maxus spadá taktéž pod SAIC Motor. V ČR jsou k dispozici pouze užitkové vozy, ve vybraných zemích Evropy se prodávají i osobní vozy.

Dongfeng

Dongfeng je druhý největší výrobce automobilů v Číně s více než padesátiletou tradicí v automobilovém segmentu a roční produkcí více než 3,5 milionu automobilů. Nabízí různé modely osobních automobilů, SUV, malých nákladních vozidel, nákladních automobilů a autobusů se spalovacím nebo elektrickým pohonem. Je jedním z lídrů v segmentu ekologických vozidel. Na evropském trhu aktuálně nabízí celkem šest modelů osobních vozidel se spalovacími motory a jeden elektromobil. Separátně také pod značkou Voyah nabízí dva prémiové elektromobily Voyah Free a Voyah Dream. Aktuálně se v Evropě soustředí na trhy v Norsku a Finsku, v blízké době hodlá vstoupit do Německa, Francie a Itálie. Pro kontext dodáváme, že Donfeng Motor Group má pětiprocentní podíl v koncernu Stellantis, který zaštituje značky jako Peugeot, Citroen, Fiat, Opel, Jeep, Chrysler, Alfu Romeo, Abarth, Dodge, DS Automobiles, Lancii, Maserati, Ram a Vauxhall.

JAC Motors

Jednička mezi značkami užitkových vozů v Číně, expanduje do více než 100 zemí světa. Koncern je vlastněný přímo státem a má vývojové centrum v italském Turíně. Aktuálně prodává své modely v Rakousku, Švýcarsku a Španělsku. Kromě vozů se spalovacím motorem má v nabídce tři osobní elektromobily a jeden nákladní vůz s názvem N55 EV.

Geely Auto

Přišla do ČR koncem minulého roku. Vozy automobilky je možné zakoupit i u našich sousedů na Slovensku a v Maďarsku. Oficiálním iportérem je společnost Grand Automotive Central Europe. Geely vlastní také automobilky Volvo, Polestar a Lotus. Díky jejich prodejní síti chce dostat do povědomí i čínské vozy. Geely má také vývojová centra ve Švédsku, USA, Británii a Německu. Geely dokonce vlastní podíl ve společnosti Mercedes-benz Group AG.

Zeekr

Patřící pod koncern Geely. Pozoruhodné je, že automobilka vstoupila na trh teprve v roce 2021, doma v Číně však už během roku 2022 prodala téměř 72 000 vozů. Prvními trhy bude Švédsko a Nizozemsko a výrobce u svých modelů slibuje „špičkovou kombinaci designu, technologií, dynamiky, výkonu a bezpečnosti“. V neposlední řadě se však mají evropští zákazníci těšit také na vynikající dojezd a rychlé dobíjení. V Nabídce je prozatím jen sedan Zeekr 001 a městské SUV Zeekr X stojící na platformě Volva EX30. Aktuálně vstupuje na trh Švédska, Nizozemska a Německa. Pro rok 2024/25 pak plánuje expanzi do většiny států západní Evropy.

HiPhi

Značka Hiphi byla založena teprve v roce 2019 a už vyrukovala se svým třetím modelem. Navíc rozjíždí celosvětovou expanzi, která sice přichází brzy, přesto ji automobilka nechce uspěchat. Nemá ambice hned v Evropě prodávat po statisících, spíše si sem otevřít cestu a postupně růst. HiPhi své modely prezentuje jako prémiové a cílí především na mladší klientelu. Model X má na evropské trhy vstoupit v závěru letošního roku, po němž by mohl následovat grandtourer Z, a to s cenou v přepočtu okolo dvou milionů korun. K nim se přidá, zřejmě ještě před modelem Z, právě představený Y. Přestože jeho cena zatím zveřejněna nebyla, víme alespoň to, že bude nižší než v případě X a Z.

Do Evropy a USA se chystají ale i další čínští výrobci, a to nejen osobních elektromobilů. Například společnost Windrose již přijímá objednávky na elektrický nákladní tahač s autonomním řízením, který bude přímým konkurentem vozu Tesla Semi. Plánem čínské automobilky je vstoupit v příštím roce na americkou burzu a ve stejném roce začít dodávat zákazníkům první vozy.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů