Dobrý den.
Váhám s výběrem ojetého vozidla pro manželku.
Určitě by se mělo jednat o vozidlo menších rozměrů, které je určeno do městského provozu (Praha), ale dokáže si poradit i se zledovatělými a zasněženými silnicemi venkova. V mém dosavadním výběru zatím z hlediska designu, výkonu a jízdních vlastností vítězí Peugeot 206,
Dieselový motor preferuji zejména s ohledem na spotřebu. Co se týká investice myslím, že jsme ochotni do nákupu investovat cca do 150 tis., Kč. Zkušenost zatím ukazuje, že vozidla v této cenové hladině zakoupená v ČR a s pravděpodobně neupraveným tachometrem mají najeto tak kolem 100 tis. km, vozidla, která jsou kolem 30 - 60 tis. Kč jsou většinou z dovozu, kde předpokládám bouračky a jiné úpravy.
Myslíte, že můj výběr značky a typu je správný? Lehce jsme zavadili i o Renault Clio a Ford Fiesta, ale myslím, že Peugeot je ta nejlepší volba.
Děkuji
Ing. Vladimír Růžička
Dobrý den, vážený čtenáři,
Peugeot 206 je určitě velmi dobrou volbou. Tento vůz je v nabídce francouzského výrobce od roku 1998, kdy nahradil letitou a velice úspěšnou „dvěstěpětku“. Vyrábí se a prodává do dnešních dnů a jeho produkce stále nekončí – podle posledních informací by mohl z výrobních linek sjíždět i v následujících letech. Čím si získal takovou oblibu? Někteří výrobci a některé vozy nás přesvědčují objektivními kvalitami, jako je prostornost, úspornost, spolehlivost. Troufám si říci, že v případě Peugeotu 206 se o nic podobného nejedná, ten spíše zaujme svým designem. I v dnešní době, téměř deset let po uvedení na trh, se stále jedná o pohledný vůz. Jaký je ve skutečnosti?
Exteriér
Vzhled vozu je určitě to první, co můžeme posoudit. Tvůrcům se tento automobil bezesporu povedl. Design již sice není žádný módní výstřelek, pořád ale vypadá dobře a ani v autosalonu mezi ostatními novými modely nevypadá nepatřičně. Při bližším zkoumání samozřejmě zjistíme, že oblé linky jsou u novějších modelů značky nahrazeny trochu ostřejšími liniemi, ale v tomto článku se zabýváme ojetým vozem a z tohoto hlediska opravdu není co vytknout.
Interiér
Interiér nabízí ve své třídě průměrný prostor pro posádku a spíše podprůměrný zavazadelník. Cestující na zadních sedadlech mají málo místa pro nohy. Je to způsobeno pozicí sezení, kdy opěradlo je hodně skloněno a pasažér pak „zabere“ daleko více místa. Někteří konkurenti (např. Fiat Punto druhé generace) mají opěradla zadních sedadel více kolmo, pasažéři sedí více vzpřímeně a pro nohy je více místa. Rovněž pozice za volantem není ideální – pedály jsou příliš blízko volantu, vyšší osoby tedy musí sedět v nepřirozeně vzpřímené pozici tak, aby měly pedály ve správné vzdálenosti a přitom se jim podařilo dosáhnout na volant. Navíc sedadla jsou malá a nepohodlná. Moje výtka bude také tradičně směřovat k řazení, které je i u nového či zánovního vozu velice nepřesné. Interiér vozu je vcelku pohledný a mně osobně se na něm líbí to, že se v něm člověk cítí jako ve větším voze. V některých „hračičkovitých“ interiérech si člověk opravdu připadá jako ve vozítku do města.
RECENZE OJETIN: PEUGEOT 206 - Hezké vozy to mají lehčí |
Typické závady
O spolehlivosti Peugeotu 206 můžeme říci, že je průměrná, či spíše trošku podprůměrná. Nevyhýbají se mu některé typické závady, nejedná se ale o žádné finanční katastrofy. Zmínil bych úniky oleje z převodovky, závady zapalovacích cívek u zážehových motorů, často komentované je také klepání klikových hřídelí zážehových motorů 1.1 a 1.4 (ovšem bez vlivu na funkčnost), přepínače směrových světel u vozů vyrobených od roku 2001 a další závady elektroinstalace.
Motor
Krátce bych se také zastavil u volby motoru. Určitě platí, že vznětové agregáty jsou úsporné a tím spíše u vozů značky Peugeot patří mezi to „lepší“. Troufám si ale tvrdit, že v tomto případě stojí za doporučení pouze moderní agregát 1.4 HDi, který je v nabídce od roku 2001 ve dvou výkonových verzích (v ČR oficiálně v prodeji slabší varianta s výkonem 50 kW). Je dostatečně úsporný (spotřebu je skutečně možno udržet pod pěti litry na 100 km), má nízké povinné ručení a nadměrně nezatěžuje přední nápravu. Navíc je i spolehlivý. U ostatních motorů by se ale o výhodách dalo polemizovat. Původní předkomůrkový 1.9 TD i 2.0 HDi se jistě velice dobře hodí pro pohon větších vozů, v malém Peugeotu ale všechny výhody ztrácejí. Vyšší povinné ručení, hmotnost motoru a u „hdíčka“ také servisní náklady zcela zastíní nepatrně nižší spotřebu. Navíc verze s motorem 2.0 HDi má odlišnou konstrukci přední nápravy a její oprava je daleko dražší, než v případě ostatních verzí.
Pokud máte zájem o úsporné svezení s tímto vozem, rád bych upozornil na malé zážehové agregáty. Ten základní, 1.1 litrový čtyřválec s výkonem 44 kW nenabízí žádnou oslnivou dynamiku, pro běžné ježdění ale zcela dostačuje. Navíc má slušný zátah z nízkých otáček a společně s ideálně odstupňovanou převodovkou je ideálním partnerem pro městské a příměstské jízdy. Lepší je pak motor 1.4 s výkonem 55 kW, který nabídne lepší dynamiku za stále přijatelné spotřeby paliva. Nevýhodou těchto motorů je snad pouze vyšší hlučnost v otáčkách a již zmíněné klepání klikových hřídelí u vozů vyrobených do roku 2000.
Závěr
Podle mého názoru je Peugeot 206 velice povedený automobil a pro Váš účel využití je dobrou volbou. Doplním i osobní zkušenost – Peugeot 206 vyrobený v roce 2000 se zážehovým motorem 1.1 mi také před časem dělal společníka. Kupoval jsem jej ojetý, měl najeto v době koupě 143 tkm a při prodeji 176 tkm, což je na tento vůz pořádná porce. Během této doby jsem nemusel řešit ani jednu závadu, jediná investice, která mne potkala, byla výměna předních ramen (bohužel čep není možno měnit samostatně). Tím bych také navázal na Váš dotaz, kde se zmiňujete o počtu najetých kilometrů. Je to jistě důležitý údaj, ale při koupi ojetého automobilu jsou i důležitější – jako např. skutečný technický stav, způsob provozování automobilu, atd.. Pokud si tedy koupíte automobil, který bude mít najeto pouze 20 tisíc kilometrů, ale celé si je odsloužil v autosalonu jako předváděcí a dostával každý den pořádně zabrat, a to ještě za studena, nemusí to být až tak dobrý kup.
Ve svém dotazu zmiňujete i další alternativy – Renault Clio a Ford Fiesta. U Renaultu je jasné, že se bude jednat o druhou generaci. Ten by si ode mne vysloužil podobné hodnocení, jako Peugeot. V současné nabídce francouzského výrobce patří k tomu spolehlivějšímu a se zážehovou šestnáctiventilovou dvanáctistovkou, či moderním turbodieselem 1.5 dCi mohu jen doporučit. Navíc bude k sehnání trochu levněji než Peugeot – ten je přece jen jako ojetina poněkud drahý a Cliu navíc cenu snižuje pověst výrobce. Rád bych Vám poradil i s Fordem Fiesta, bohužel si ale nejsem jist, o jaké generaci uvažujete. Pouze obecně tedy poznamenám, že současné provedení (na trhu od roku 2001) mohu bez výhrad doporučit, model předchozí již za úvahu nestojí – pod modernizovaným kabátem se vesměs skrývá původní technika z roku 1989.
: html_entity_decode(): charset `cp1250' not supported, assuming utf-8 in /home/ebm/www/tipcars6/jsonld.php on line 42