Outback, Passat, nebo Superb? Vybíráme kombi s benzínovým motorem do 600 tis. Kč.

Advisory centre
František Mašek | 04.12.2020
foto: autor
Náš čtenář by rád koupil Subaru Outback páté generace s benzínovým motorem. Je to dobré rozhodnutí? A jak si tohle auto vede ve srovnání s Passatem a Superbem?
DOTAZ: Dobrý den, již delší dobu mám zájem o koupi Subaru Outback poslední generace (2015 a mladší). Ceny již klesly pod 600 tis. hranici, což je i můj rozpočet. Rád bych se zeptal na spolehlivost a servisní náročnost benzínového modelu ve srovnání např. Superb/Passat. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, Outback páté generace je velmi dobrou volbou a ve spojení s benzínovým motorem to platí dvojnásobně. Nejčastěji v inzerci narazíte na jednotku 2,5i/129 kW, občas i na šestiválec 3,6 R /190 kW. Právě spolehlivost benzínového motoru je za mne tím nejlepším argumentem, proč po outbacku sáhnout. Samozřejmě ze srovnávané trojice si také nejlépe poradí v terénu. S benzínovým motorem se vždy pojil automat, což v reálu znamená poměrně vysokou spotřebu. Musíte se také spokojit s pouze dojezdovým rezervním kolem na dně zavazadelníku. Majitelé si stěžují na často samovolně praskající čelní skla, nebo na příliš citlivě nastavený systém EyeSight (aktivní tempomat propojený s funkcí automatického brzdění). Nevýhodou při servisu může být menší síť autorizovaných servisů. Přesto bych dal Outbacku před koncernovými vozy přednost. Pokud vyberete zachovalý kousek, bude servisní náročnost nižší, nebo srovnatelná s Passatem, případně se Škodou Superb. K oběma vozům jsme se již v naší poradně věnovali, proto jen stručně uvádím to nejdůležitější.

Volkswagen Passat B8: benzínové motory pro Passat nejsou mezi zákazníky tak rozšířené, což se projevuje i na menším výběru ojetých vozů. Nejslabším je 1,4 TSI o výkonu 92 nebo 110 kW. Zde bych doporučil slabší variantu bez vypínání válců (ACT). Je jich ale poměrně málo, motory mají rozvodový řemen, který se mění po 120 tis. km. Za podobné peníze koupíte i silnější 1,8 TSI o výkonu 132 kW, který prozatím funguje dobře, i když je konstrukčně poměrně složitý. Motor se pod kapotu Passatu B8 dostal až v roce 2015 a byl k dispozici jak se šestistupňovým manuálem (doporučuji), tak i se sedmistupňovým automatem DSG. Za mne nejlepší volbou je pak sáhnout po nejsilnějším benzínovém motoru 2.0 TSI (162 nebo 206 kW). Pokud nutně nepotřebujete čtyřkolku 4Motion, bude Vám stačit slabší naladění, které bylo kombinováno se šestistupňovým DSG. Tato auta jsou už samozřejmě dražší a není jich v tuzemských bazarech mnoho. Při výběru starší benzínové B8 prověřte stav podvozku - hlavně přední nápravy a prověřte i kondici brzd. Mrkněte i na servisní intervaly, které byly aplikovány u konkrétního vozu. Rozumný majitel měnil motorový olej každý rok. U DSG převodovek s mokrými spojkami měňte olej po 60 tis. km a stejný kilometrový interval platí i pro výměnu oleje v mezinápravové spojce u verzí s pohonem všech kol. Obecně také platí, že DSG převodovky DQ200 (pro motorizace 1,4 TSI a 1,8 TSI) nevydrží tolik, co jejich silnější bráchové DQ250 a DQ381.Proto výše u těchto motorizací odkazuji spíše na volbu manuálního šestikvalitu. Každopádně správný servis umí vyčíst opotřebení spojek u DSG převodovek pomocí diagnostiky.

Škoda Superb III: Osmnáctistovka v Superbu III je jasnou volbou pro všechny, kteří chtějí mít v autě manuální převodovku. Dvoulitr TSI totiž dostanete jen v kombinaci s DSG. Manuální převodovka s označením MQ350 je zpřevodována hodně do rychla. Pamatuji si, jak jsem se při redakčním testu podivil, když při rychlosti 130 km/hod točilo auto jen něco kolem 2400 ot/min. To je tedy skvělá zpráva, pokud budete s autem jezdit na delší trasy. Motor je příkladně tichý a prost vibrací - však má také na rozdíl od 1,4 TSI vyvažovací hřídele. A ještě zajímavost. Pokud si 1,8 TSI koupíte s automatickou převodovkou DSG, bude točivý moment motoru omezen na 250 N.m. S manuálem ale dostanete plnokrevných 320 N.m.A pak tu máme dvoulitr TSI. Slabší verze o výkonu 162 kW má pohon předních kol a vždy také DSG. Pokud jsem výše zmínil točivý moment osmnáctistovky, zde pro srovnání uvádím, že oba dvoulitry nabídnou krásných 350 N.m. Motor je tedy mnohem pružnější a nedochází mu dech ani při vyšších rychlostech. Za mne je limitujícím faktorem projev automatu, který může někomu vadit. Dá se s ním ale neučit žít. Silnější verze dvoulitru má výkon 206 kW a jde vždy o čtyřkolku. To také znamená nárůst váhy vozu zhruba o 100 kg. Nárůst výkonu znamená pár technických úprav - motor má zcela jiné písty i turbodmychadlo a také nižší kompresi. Zcela bez debat jede lépe než šestiválec v předchozí generaci. Se spotřebou se u něj navíc vlezete do deseti litrů. A který ze jmenovaných motorů bych si vybral já? Pokud bych preferoval manuální převodovku, byla by má volba jasná. V případě volby automatické převodovky bych pravděpodobně sáhl pro slabší verzi dvoulitru, která bude levnější, je lehčí a výkonově bude naprosto dostačovat. U všech zmíněných motorů ale platí, že jsou konstrukčně poměrně složité. Případné závady v budoucnu se tak mohou citelně prodražit, proto je s tím třeba při nákupu ojetiny počítat a vybírat kousky s pravidelným nešizeným servisem.

Jako vždy však doporučuji dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Article rating
4.5 from 5 (90%)
Rated: 17x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů