Dobrý den, mám dotaz.
Nevím si rady mezi výběrem Mazdy 626 a Mitsubishi Galant.
Když mazdu tak asi tuhle 2.0 např: http://www.tipcar.cz/mazda/mazda-626-2.0-i-cz-4930037.html nebo by byla lepší ta 1.9?
a když mitsubishi tak asi 1.8- http://www.tipcar.cz/mitsubishi/mitsubishi-galant-1.8i--16v-cz-18121036.html Které auto by jste doporučili? Nejde konkrétně o tyhle 2 inzeráty ale o auta jako takové. Hodně čtu, že jsou oba vozy spolehlivé ale nemohu se rozhodnout.
Díky moc za odpověď.
Dobrý den,
Musím souhlasit, že výraz spolehlivost spojuje obě dvě značky. Oba modely se vyráběly v provedení čtyřdveřového sedanu, ale i pětidvéřového hatchbacku. Oba modely se nabízely s benzinovou motorizací 1,8 16V, 2,0 16V a 2,5 V6. Pokud se budeme značkám věnovat zvlášť, začněme například s Mazdou.
Mazda 626 této generace se vyráběla v letech 1991 až 1997 ve skoro nezměněné formě. S rokem 1994 přišel drobný facelift, ale byly to opravdu drobné kosmetické změny jako například chromová maska chladiče nebo jiný design originálních hliníkových kol. Mluvíme o řadě s označením GE. V roce 1997 přichází řada GF. Z benzinových pohonných jednotek můžeme vybírat z 1,8 16V 78kW, dvoulitru 2,0 16V s 85kW a sametově fungující 2,5 V6. Měkký chod a skvělý zvuk sice narušovala dost často hlučná hydraulická zdvihátka, ale oprava klapotu byla dost drahá a za 30 – 40 tis kilometrů se opět neoblíbený zvuk dostavil. Vesměs tento neduh nikdo neřešil, pouze autorizované servisy samozřejmě doporučily opravu. Ve své době nabízel šestiválec skvělé dynamické svezení a vyšší spotřebu mu každý rád odpustil. Šestiválec poskytoval kombinaci dobrého vnitřního prostoru s dobrou výbavou včetně klimatizace, nadčasový design, líbivější 5 ti dvéřové provedení a skvělé svezení. Dokonce tolik opakované téma :Výše povinného ručení, spadá do kategorie do 2500 ccm, oproti Ford Mondeo. Z tohoto modelu vycházel i sportovní model MX 6. Kdo se chtěl, ale pěkně svézt a užít si pěknou jízdu a zároveň využít 5 ti dveří, rozhodně sáhl po 626 GT 2,5 V6. Jako ojetina to byl rozhodně prodejnější artikl. Rozhodně ale nemohu doporučit dieselovou verzi 2.0 D –comprex. Přeplňování je zde kompresorem a bohužel ještě to není ta správná doba, kdy si člověk mohl pořídit dieselovou Mazdu. Rozdíl mezi 1,8 a dvoulitrem pocítíte spíše ve výši zákonného pojištění. Pokud motory dobře fungují, v normálním provozu rozdíl nerozeznáte. Pokud se rozhodnete pro tento model, je potřeba určitě pečlivě vybírat. Mazda sice jako ojetina nepatřila k šlágrům jako třeba koncern VW, ale jako nových se jich neprodalo málo a majitelé s nimi poměrně často jezdili, takže není dnes problém tyto ročníky najít s více jak 300 tis. Kilometry na tachometru. Samozřejmě jako na každém automobilu z těchto let zapůsobil zub času v podobě koroze. Je třeba si automobil pře koupí řádně prohlédnout, protože v dnešní době si s opravou děravé karoserie málokdo poradí a pokud to není sám majitel, nechá si za to zaplatit. Cena opravy se potom vzhledem k celkové výši investice a potom prodeje nevyplatí. Zrovna tak dejte pozor na brzdy. Mazdy mají dost často zvlněné a vyhřáté přední kotouče a taková generálka brzd může být nákladnější než celé auto. Ale to platí u každé starší ojetiny.
Mitsubishi Galant je velmi podobné vozidlo – pěkný design, zvláště pak u 5 ti dvéřového hatchbacku, podobné jízdní vlastnosti a stejná japonská spolehlivost. Galant se vyráběl v letech 1993 – 1997. V roce 1997 vyjíždí na silnice „žraločí typ“. Zaniká pětidvéřové provedení a zůstává sedan a nové kombi. Optimální motorizaci vidím v 1,8 16V. Poměr provozní náklady/ výkon je zde nejlépe vyrovnán.není to žádný závodník, ale k průměrnému jezdění bohatě postačí. Diesel vzhledem ke zkušenosti a navíc vzhledem ke stáří rozhodně doporučit nelze. Určitě je lepší adrenalinový zážitek než vlastnit 2,0 TD s 66kW. Na výběr je ještě šestiválec 2,0 a 2,5 litru zdvihového objemu. Kultivovaný chod šestiválce je samozřejmě kompenzován vyšší spotřebou, proto bych asi doporučil spíše čtyřválce v benzinovém provedení. Na rozdíl od Mazdy 626 GE, nabízí Mitsubishi v tomto modelu i pohon 4x4. Potom může být hatchback ve čtyřkolovém provedení zajímavou alternativou vozového parku, ale musíme počítat s tím, že těmto automobilům je více jak deset let, něco mají za sebou a servisní náklady na nefunkční čtyřkolku mohou být vzhledem k čím dále tím větší absenci náhradních dílů z vrakoviště astronomické.
Souhrnem bych určitě doporučil sehnat automobil s co nejmenší korozí a v co nejlepším technickém stavu. Motor raději benzinový čtyřválec 1,8 nebo 2,0 a střední výbava bez čtyřkolky u Galantu. Potom můžete být při standardním servisu spokojeným motoristou.