Zájemce plánuje koupi první generace Mercedesu-Benz C s motorem 2.2 CDI. Chce vědět, jak je na tom tento vůz se spolehlivostí a jaké jsou nejčastější závady, které by ho mohly potkat. Moji odpověď najdete na následujících řádcích.
DOTAZ: Dobrý den, rád bych si z Německa dovezl skoro veterány, Mercedes C 220 110 kW. Tohle auto měl můj táta jako nové, mám s ním osobní zkušenost a trochu i osobní vztah. Rád bych našel zachovalý kus, rád si připlatím. Vás bych jen poprosil o stručné zhodnocení, jak je na tom podle vás se spolehlivostí, nám dlouho celkem sloužil, bohužel měl před lety nehodu a šel na odpis. Děkuji Adam.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Adame, první generace céčka se dnes už moc nevidí. Přesto se v Německu dá narazit na zajímavé kousky. Jen musíte počítat s tím, že za zachovalé auto můžete v přepočtu zaplatit klidně přes 100 tisíc korun. Jedná se o výborné auto, které mělo na svou dobu vynikající jízdní vlastnosti. Vůz jako celek je spolehlivý a mechanicky odolný. Motor 220 CDI má výkon 92 kW, nikoli 110 kW. Pokud se z motoru ozývá silné klepání, většinou to neznamená jeho silné opotřebení, ale vůli v unašeči hřídele vysokotlakého vstřikovacího čerpadla. Nepodceňujte tvrdý chod, zejména při rozběhu z nízkých otáček. Tak se většinou hlásí vadné vstřikovače systému
Common-Rail, pokud je brzy nevyměníte, riskujete i propálení pístu. Pokud motor
2,2 CDI nedrží volnoběh, může za to vadný regulátor tlaku paliva.
Rozvod řetězem je za normálních podmínek skutečně bezúdržbový. Některé vozy však mají za sebou nezřídka statisíce kilometrů a řetěz již může být opotřebený, což se většinou projevuje kovovým rachtáním. Nelze ale přesně říci, při kolika kilometrech to bývá, více než na proběhu totiž záleží na počtu studených startů (mnohé taxíky měly ve své době najeto přes 500 tis. km a jelikož jejich motory vlastně nikdy nevychladly, mají řetěz stále původní a bez vůlí).
Automatická převodovka se k tomuto vozu vyloženě hodí. Manuální převodovka se zde totiž často mstí rázy při řazení při méně citlivém sešlápnutí spojky, pokud je soustava ještě v tahu nebo brzdíte motorem. Výrobce chtěl zamezit šíření vibrací od motoru, proto má poháněcí soustava jistou mírou pružnosti (samotný hnací hřídel, gumová spojka vzadu atd.). Rozpojení napružené soustavy v tahu však způsobuje rázy. Z tohoto důvodu, pokud si chcete užít pohodovou jízdu, je lepší zvolit automatickou převodovku. Ta je v případě Mercedesu-Benz C 220 CDI pětistupňová a na svou dobu opět relativně vyspělá - v klesáních zabraňuje samovolnému rozjíždění vozidla podřazením.