Kupujeme mamataxi do 450 tisíc korun

Advisory centre
František Mašek | 02.12.2024
Milan vybírá rodinné auto pro kratší cesty se třemi dětmi ve druhé řadě. Vůz by měl mít automatickou převodovku a vlézt se do cenového limitu. Jaké jsou možnosti?
Dotaz
Dobrý den, zaujala mě vaše rubrika poradna (mimochodem chválím a děkuji). Přečetl jsem řadu vašich recenzí a odpovědí na dotazy, žádný mi plně nevyřešil moje dilema, tak zkusím, jestli se dostanete i k mé prosbě o radu. Vybírám rodinné auto (mamataxi), cenově kolem 450 tis. podmínkou je automatická převodovka a 3 plnohodnotné sedačky v druhé řadě s ISOFIX. Typicky auto bude jezdit trasy kolem 15 km (bydliště - školka - supermarket), jednou za čas (14 dní) delší trasu.

"Logicky" jsem se zaměřil na benzín. Po prostudování nabídky a recenzí na dané značky/modely jsem výběr omezoval, až jsem skončil u jediného kandidáta, kterým je VW Touran 1.5 TSI - a ten mi přijde malý (tedy konkrétně prostor na zadních sedačkách). No a teď tedy k mému dotazu: Jak rychle výše zmíněný provoz spolehlivě zabije diesel? V naftě je nabídka o něco veselejší, dalo by se uvažovat o Sharanu / Alhambře 2.0 TDI, S-maxu 2.0 TDCI nebo C4 Grand Spacetourer 1.5 HDI / 2.0 HDI. Nebo je vhodnější volbou třeba benzín 1.2 PT (C4 Grand Spacetourer) a provozu přizpůsobit servis tedy aditivum a zkrácený interval výměny oleje? Případně máte nějaký tip / doporučení? Předem děkuji za reakci. S pozdravem Milan Troller

Odpověď
Dobrý den Milane, v případě Sharanu/Alhambry se můžete mrknout po benzínové motorizaci 1,4 TSI (110 kW). Jde totiž (od roku 2015) o řadu motorů EA 211, která se povedla jak po stránce spotřeby, tak i spolehlivosti. S povedeným sedmistupňovým automatem DSG (DQ 250) bude ale něco dražší. S Vaším rozpočtem tak nejspíš bude problém najít hezký kus. Většina bazarových kusů je ve výbavě Style, já osobně bych preferoval bohatší výbavu FR-Line, ale zde samozřejmě záleží na Vašich preferencích. A jak Alhambru obecně hodnotím? Velmi dobře. Je prostorná, má praktické posuvné boční dveře (s dětmi je oceníte), sveze celou rodinu komfortně i na delší vzdálenosti, spolehlivý motor i převodovku ve výše zmíněné konfiguraci. A nevýhody? Snad jen malý výběr v tuzemských autobazarech, auto si prostě musíte nechat dovézt. Pokud pojedete na dovolenou a bude auto plně zatíženo, počítejte u této motorizace s horší dynamikou a vyšší spotřebou. Pro časté příměstské jízdy s dětmi na kroužky, do školy a na nákupy ale lepšího parťáka najdete jen těžko. Za mne tedy palec nahoru. U Sharanu platí to samé, jen u vozů po faceliftu bude větší výběr kusů s automatem.

Možností je sáhnout i po Fordu S-Max s benzínovým motorem 1,5 EcoBoost. V nabídce jsou hlavně kousky s manuální šestistupňovou převodovkou (doporučuji), i když za příplatek si mohli tehdejší zájemci o nový vůz zvolit i planetový automat. Do roku 2008 má motor výkon 118 kW a neobsahuje filtr pevných částic GPF. Od roku 2018 je sice výkon motoru 1,5 EcoBoost zvýšen na 122 kW, GPF ale už obsahuje. Já osobně bych se motoru nebál. Konstruktéři se totiž poučili z chyb předchozího 1,6 EcoBoost a zvolili kvalitnější materiály i odlišná konstrukční řešení, která u předchůdce nefungovala nejlépe. Samozřejmě motor není tak čiperný jako o mnoho silnější dvoulitr EcoBoost, ale na klidnou jízdu bohatě dostačuje. Auta od modelového roku 2016 s multimediálním systémem Sync3 zvládnou i češtinu a přibylo také více užitečných funkcí, rozhodně tedy doporučuji. Obecně je třeba napsat, že benzínových verzí je nepoměrně méně než těch dieselových. Vybrat se ale dá.

Citroën C4 SpaceTourer s motorem 1,2 PureTech bych pro Váš styl používání spíše nedoporučil. Přeplňovaný tříválec si s velkým autem sice poradí dobře, jenže svou koncepcí přímého vstřiku má při krátkých trasách sklon ke karbonování. Je tedy dobré zvážit, zda se hodí právě pro Váš provozní režim, kdy jezdíte během dne často kratší trasy a motor se ne vždy zcela zahřeje na provozní teplotu. Pro jeho bezproblémovost je pak také nutné striktně dodržovat intervaly pro výměnu motorového oleje, ostatně i to sám píšete.

Mým tipem je také Renault Espace 1,8 TCe o výkonu 165 kW. Ten se ale prodával až od roku 2017, takže vozy s ním jsou výrazně dražší a výběr na trhu ojetin je zatím velmi omezený. Váš cenový rozpočet bude na tuto verzi tak akorát, možná dokonce i něco připlatíte - záleží samozřejmě na stáří, nájezdu a výbavě. Přesto bych po něm já osobně sáhl raději. Samozřejmě lépe jede a rozdíl ve spotřebě není nijak výrazný. Ročníky 2017 ještě nemají filtr pevných částic, od 2018 už ano. A mimochodem po faceliftu v minulém roce tento motor kvůli emisím zcela skončil a Espace se aktuálně nabízí jen s jedním dieselem. 1,8 TCe je tak za mne ideálním motorem, který udělal tečku za benzínovými jednotkami v tomto modelu. Starší motor 1,6 TCe o výkonu 147 kW také není vyloženě špatnou volbou. Jeho výhodou jsou nižší ceny ojetin (nabízel se od roku 2015) a o něco vyšší výběr. Naopak nevýhodou na větší vůz poměrně malý výkon, takže před koupí doporučuji vyzkoušet důkladnou testovací jízdou. Oba motory jsou spojeny výhradně se sedmistupňovým automatem EDC. S tím prozatím žádné potíže nejsou a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že pracuje excelentně - řekl bych o dost lépe, než ten šestistupňový v dieselových motorech. Pokud se rozhodnete pro 1,6 TCe, vyhnul bych se modelovému roku 2015, kdy nebyla auta ještě zcela dotažená a některé díly měly problémy se spolehlivostí. Před koupí prověřte stav podvozku a funkčnost všech elektronických vychytávek. Pokud dobře nefunguje navigace, nebo rovnou celý multimediální systém R-Link, pomůže aktualizace.

A rada na závěr – i když mají všichni zde zmínění kandidáti možnost uchycení třech sedaček na Isofixy, při nákupu auta si sedačky vezměte s sebou a zkuste si je pro jistotu do vybraného vozu připnout.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů