Koupit levnější ojetinu s nutným servisem nebo dražší v dobrém stavu?

Advisory centre
Daniel Dvorský | 26.02.2010
foto: TipCars.com

Dotaz

Dobrý den,
chci koupit auto za max. 100 000 Kč. Rozhodl jsem se pro Octavii, 1,6, rok 1999 lépe 2000,2001. Řeším však mírné dilema - auto za cca 80000 Kč / cca 200 000 km / a zbytek hned do servisu na zkulturnění. Nebo stav perfektní a mít model s čirými světly, více místem vzadu, ABS , ale za 99 000 Kč. / cca 100 000 km /A s tím, že opravy bych už musel řešit z platu po tisícovkách. Co se Vám zdá lepší, a co lze na autě za 20 000 Kč opravit?

Děkuji, Páleník


Odpověď

Vážený pane Páleníku,
Pokud bychom opravdu měli před sebou výběr pouze ze dvou kusů 200000km a 80.000Kč a nebo 100000km a za 99.000 Kč ani na papíře se toto rozhodnout nedá, není to přímá úměra. Bohužel proti nám hraje moc dalších faktorů. A čirá optika bude určitě ten poslední faktor, který budete řešit. Číslem 1 při tomto rozhodování je faktický technický stav vybraných adeptů. Automobil s 200000 km provozovaný na služební cesty manažera na trase Praha – Vídeň bude ve zcela jiném technickém stavu a opotřebení než automobil, který byl používaný ve firmě pro kohokoliv a jeho nejdelší trasa byla maximálně 100 km od sídla firmy. Takové auto má sice polovinu na tachometru, ale když si spočítáme kolikrát za den vzal řidič za kliku a usedl či se „zhroutil“ do sedadla a kolikrát lezl ven, může nám to připomínat dlouhodobý test sedací soupravy v jednom nejmenovaném řetězci s nábytkem. Dalším faktorem je pravidelný servis – 200000km najeto s pravidelnou desetitisícovou prohlídkou může vypadat úplně jinak než 100000km systémem „auto si vemte, kdo potřebujete a servis vydrží do příště, ono se to nezblázní.“ Kilometry vypovídají jen částečně o aktuálním stavu vozidla. Pravděpodobně okolo 200 tis. budete měnit spojku. To je celkem velký náklad. Ale stejnou spojku můžete měnit i ve 100000 km, pokud se předchozí řidiči pletli pedály. Hezká a zachovalá auta vždy mají svou cenu a „dobře koupit“ automobil můžete spíše z hlediska kvalitativního než finančního. V době internetu a v době, kdy každý zná někoho, kdo prodával automobil, je celkem jednoduché zjistit aktuální cenu na trhu.

Určitě nejen já doporučuji mít finanční rezervu, alespoň ve výši 10% z pořizovací ceny automobilu. Ta rezerva by měla být určena na neočekávané opravy, na které se nevztahuje žádná záruka. Má ji zejména na starosti elektronika – např. čidlo. Rezervu je bezesporu potřeba mít. Zrovna tak ve 200000 km může být velký servis výměna tlumičů, spojky, stabilizátorů už provedena a není tedy důvod dát přednost menšímu nájezdu kilometrů u kterého nás to teprve čeká. Je potřeba si zjistit historii vozidla, nejlépe ze servisní knihy, pokud není kniha stačí faktury ze servisu. Musíme si je ale provolat, abychom věděli 100%, že to tak je a není to jen mystifikace. Osobně bych dal přednost automobilu, který bude mít tyto provozní záležitosti v pořádku. Může se zdát, že v případě koupě automobilu nějakým způsobem poškozeného, můžeme ušetřit, ale ne vždy to je pravda. Objeví se potom další a další věci, se kterými jsme nepočítali. Není nic lepšího, než se před koupí automobilu objednáme na prohlídku do servisu. Tam nám sice za poplatek, ale určitě rádi zjistí, co nás čeká na výměnu ihned, co ve střednědobém horizontu a s čím bychom měli do budoucna počítat. My se na základě této prohlídky můžeme rozhodnout, zda dáme přednost jinému modelu nebo půjdeme do toho vybraného, třeba s tím, že nám kupující dá nějakou slevu. (Samozřejmě po dohodě). Navíc jasně popsané závady nám dávají do ruky nástroj k vyjednávání o ceně. Nemám rozhodně rád lidi, kteří se přijdou podívat na automobil a už od parkoviště křičí: „Jakou mi dáte slevu?“ Pokud jsem se s tím setkal, ptal jsem se vždy:“ Na co chcete slevu?“, pokud na autě něco najdete chtějte slevu, ale pokud je auto v pořádku není třeba dávat slevu. To uzná každý. Tedy skoro každý rozumný člověk.
Když pomineme závadu motoru nebo převodovky a budeme brát provozní záležitosti, které nás mohou donutit k investici tak jsou to: Tlumiče – v jakém jsou stavu, dokáže prohlídka s jednoduchým testem, výměnu je potřeba počítat cca 8000 Kč za 4 kusy. Spojka – opotřebení pozná zkušený mechanik jízdou, případná výměna bez práce přijde v setu na cca 5000 Kč. Výfuk – dá se při prohlídce zjistit v jakém stavu je, případná výměna cca 3800 Kč (cena za střední i zadní díl). Rozvody – pokud je dostupná ověřená servisní kniha, víme jak na tom rozvody jsou, pokud ne, doporučil bych okamžitě vyměnit – 2500 Kč, olej a filtry by měly být samozřejmostí – cca 800 Kč. Zimní pneumatiky při koupi v létě nepotřebujete, je s nimi potřeba počítat s příchodem zimní sezony – cca 4000 Kč. Stav přední nápravy se dá jednoduše vyzkoušet a prohlédnout – v nejhorším může spadnout do opravy cca 6000 Kč. Před létem je potřeba nechat prohlédnout a vyčistit klimatizaci – cca 1000 Kč. Rázem jsme na investici více jak 30000 Kč. Rozhodně nechci nikoho děsit, jsou to jen poskládaná čísla a to, že bude potřeba investovat najednou do všeho zmíněného je velmi nepravděpodobná. Dříve nebo později Vás to ale stejně čeká. Pokud bych si takový součet dal před sebe pokaždé, když si kupuji automobil, těžko bych se rozhodoval, je potřeba ale o tom vědět. Je tedy jedno jestli bude Octavia 2000 nebo 2001 nebo 2002, je jedno jestli bude mít 150 nebo 200 tis km – to není takový rozdíl a vozy mohou vypadat jinak, pokud má automobil faktických a prověřených 100000 km, mělo by to být i vidět na první pohled. Jde spíše o to, v jakém stavu vybraný kus je a co je vyměněno a co ne. A nesmíme zapomenout, že zmíněné ceny jsou bez práce. Tato položka může s čísly ještě zamíchat.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
rohYpnol, 27.02.2010 18:37
Tak to asi bude s klimou něco blbě...
Ale částečně souhlasím. Ono nastavit rozdíl max. 6 či kolik stupňů je fajne, ale rozdíl vůdči čemu? Teplotě na slunci, ve stínu... Samotný vítr a vlhkost silně ovlivňuje reálně vnímanou teplotu. Dneska jsem po venku chodil jen v mikině, přitom dle teploměru bylo sotva nějakých 10 stupňů. Osobně klimatizaci považuji za rozumnou používat jen na delší cesty a hlavně na dálnici. A při nějakých extrémech, tzn při maximálních letních teplotách, dejme tomu nad 30 st.C. Ale je to dáno také užitím vozu. Chápu, že "kravaťák" nemůže dojet na jednání upocený jak Paroubek :) A Lkw fahrer asi taky nechce být celý den v peci.
Reno, 27.02.2010 21:15
Tak teplota na slunci je obvykle mezi ctyriceti az padesati, takze to je uplny nesmysl. A kravatak se stejne zpoti, az vyleze z auta, tak do peti minut... Kdyz nastavim na klimatizaci 22, tak to neudela vubec nic, sepne podle mne tak pri 20 a mene...
jedinou klimatizaci, kterou jakz takz snasim je ve Phaetonu, vynelez pana nevimjaksejmenuje, ktery na klimatizace trpel stejne jako ja...
Pepe, 28.02.2010 08:47
Asi se nechápeme - pokud je venku 33, tak v autě bude kolem 40. Rozdíl je míněn vůči venkovní teplotě. Zkuste si nechat auto na slunci - stačí půl hodiny, a to, jak se vám rozžhaví vnitřek, nevyvětráte žádným šíbrem. Navíc spousta lidí (včetně mojí ženy), nesnáší centrální klimatizace (v budovách), kde je díky zanedbané hygieně filtrů největší zdroj problémů. A to samé platí u auta - dezinfekce by se měla provádět 2x ročně, někomu (třeba mě) stačí 1x, někoho nezachrání ani obdenní čištění...
Reno, 01.03.2010 07:45
Když je venku 33, měl byste podle toho co se píše v autě nastavit tak max. 28. A to byste v něm topil..
Koloss, 01.03.2010 13:09
To nemusí být vždy pravda. Každé auto má svou cenu a někdy prostě ta cena je vyšší a auto na svého kupce čeká déle. Když jsem kupoval své auto, tak ten inzerát jsem tam viděl delší dobu, ale zpočátku jsem si ho nevšímal, protože prodávající byl líný udělat fotky a stáhl si podobné a místo hatchbacku tam měl sedan. Teprve na další fotce jsem pak zjistil přehmat a snad po měsíci jsem auto koupil. Přitom si myslím, že většinu zájemců odradila právě cena, přestože auto bylo ve slušném stavu a velmi dobré výbavě.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů