Dotaz: Dobrý den, v poradně jsem narazil na článek o autě Kia Magentis druhé generace. Chci si koupit předchůdce z roku 2003 a vy (Petr ikl) jste psali o osobních zkuenostech s tímto vozem. Prosím vás o info o voze nebo link kde naleznu informace o spolehlivosti, poruchovosti a jízdních vlastnostech vozu. Velmi děkuji a zdravím Vás, Martin Sadílek
Magentis nahradil zastaralý model Clarus v roce 2001. Kia na vývoji nového modelu spolupracovala s automobilkou Hyundai. Díky tomu nalezneme společné prvkyv Sonatě. Osobní zkuenosti mám s benzínovým dvoulitrem a vozem s rokem výroby 2003, kdy prodělal lehký facelift. Vůz ve výbavě EX+ mírně atakoval půlmiliontou hranici a za to majitel dostal elektronickou klimatizaci s čidlem kvality vzduchu, centrál s dálkovým ovládáním, vyhřívaná zpětná vnějí zrcátka a zadní sklo, imobilizér a autoalarm v klíčku, dálkové otevírání víčka palivové nádre a víka zavazadlového prostoru, teleskopickou anténu a elektrické ovládání zpětných zrcátek. Z bezpečnostních prvků jsou k dispozici 4 airbagy, boční výstuhy dveří, TCS, ABS+EBD atd. Na vůz byla poskytnuta záruka tří let, nebo 100.000 km.
Za celé tři roky vůz slouí bez problémů za předpokladu dodrení pravidelných servisních kontrol a výměn provozních kapalin. Magentis se hodí na delí trasy, kdy dokáe poskytnout komfort srovnatelný se současnou konkurencí. Sedadla jsou rozměrná a cítíte se v nich velmi pohodlně. Příkladné je utlumení hluku od kol a nerovností. O meních nerovnostech vůbec ve voze nevíte a o ty větí se projevují utlumeným hlukem. Více hluku do kabiny můe pronikat od motoru ve vyích otáčkách. Pokud vyznáváte pohodovou avak poměrně rychlou jízdu, je Magentis tou pravou volbou. Pro řidiče vyznávací sportovní jízdu není tím pravým ořechovým. Pro dostatečnou dynamiku se musí motor hodně vytáčet a podvozku ostrá jízda nesedí. Razantní průjezd zatáčkou nebude díky měkkému naladění podvozku pro cestující zrovna příjemným záitkem, avak zvolenou stopu Magentis drí i přes značný náklon velmi dlouho. Navíc řízení není příli komunikativní. Často nevíte co se děje pod předními koly. Řízení je nastaveno tak, aby řidiče příli neobtěovalo. Řazení je celkem přesné, oproti Clarusu je pokrok velmi znatelný. Při razantním zbrdění se zadní část celkem citelně zavlní. Není to vak nic tragického. To samé platí o náchylnosti na nárazový boční vítr nebo kolem projídějící nákladní soupravy. Magentis se vdy lehce zavlní. Vechny ovládací prvky naleznete na svém místě. Luxusně pojatá palubní deska s imitací dřeva v kombinaci s edým plastem se nemusí zamlouvat kadému, ale po čase si člověk zvykne. Kvalita měkčených plastů je na dobré úrovni včetně přesného slícování. Ani po třech letech provozu nikde nic nevre ani nebouchá, pazvuků z útrob vozů se nedočkáte. alostná je absence vlastní audiosoustavy, ale na druhou stranu máte monost namontovat vlastní autorádio třeba s přehrávačem MP3. Sedadla jsou v této verzi potaená plyem, kůe se objevila jen ve verzi s estiválcem. Světlomety mají dobrou svítivost a brzdy odpovídají celkovému pojetí vozu.
Motory jsou v Magentisu ji vlastní produkce (oproti modelu Clarus), záehový dvoulitr je vybaven čtyřventilovou technikou a dvěma vačkovými hřídeli v hlavě válců s vícebodovým elektronickým vstřikováním. Tento motor je relativně úsporný a spolehlivý. Je poháněn rozvodovým řemenem, který vyaduje pravidelnou výměnu (údaje se lií 60-90.000 km). Samozřejmě, e je lepí včasná, resp. preventivní výměna hned po koupi (pokud není výměna doloena). To samé platí o oleji a dodrování pravidelných servisních úkonů. Po 30 tisících kilometrech se doporučuje pročistit sací systém. Zřídka se vyskytují problémy s chladiči a proto je při koupi nutná jeho pečlivá kontrola. Manuální převodovka slouí dobře, neměla by vak vydávat ádné divné zvuky. Jakmile se tak stane, vůz vydávající při řazení pazvuky raději nekupujte. Podvozek je celkem odolný. Záleí na stylu jízdy a kvalitě komunikací kdy přijde první výměna sloupků příčných stabilizátorů a loisek nábojů (cca po 50 tis. km). Zřídka se mohou objevit problémy s klimatizací. Apetit dvoulitru záleí na stylu jízdy. Ve městě si klidně řekne o 14 litrů, mimo město lze jezdit dlouhodobě za 6,5 litru a kombinovaná spotřeba lze bez těké nohy udret na hodnotě 8 litrů, co není vůbec patný výsledek (samozřejmě, e estiválcová verze spolyká větí sousto). Souhrně mohu Magentis označit za spolehlivý vůz, který je díky nízké pořizovací ceně velmi zajímavou alternativnou k obdobně zaměřeným sedanům.