Může být starší Boxer vhodným pomocníkem pro začínajícího živnostníka? Poradíme v dnešní poradně.
DOTAZ: Dobrý den, začínám rozvážet zboží coby OSVČ a na firmě mám jedno Ducato. Co vím, tak Boxer je v podstatě stejné auto a na trhu je jich docela dost. Poradíte ohledně nejlepšího motoru? Můj rozpočet je 200-250 tis. Kč. Děkuji, Daniel.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Danieli, máte pravdu, výběr na trhu je poměrně veliký. Aktuálně se na TipCars.com nabízí přes 200 ojetých Peugeotů Boxer s cenami od 80 do 550 tis. Kč. Většina nabízených kousků má motorizaci
2,2 HDI, která se nabízela už od počátku vstupu na trh (vyvíjena byla ve Fordu). Až do roku 2011 měl motor výkon 74 (pozor, jen s pětistupňovým manuálem) a 88 kW a byl bez filtru pevných částic. U těchto euro 4 verzí zlobí hlavně vstřikovače Denso, které je potřeba preventivně měnit při nájezdech 150-200 tis. km. Po přechodu na emisní normu Euro 5 pak byl motor 2,2 HDI nabízen ve výkonových variantách 81, 96 a 110 kW a FAP již obsahuje, což má neblahý důsledek na vyšší spotřebu paliva.
Druhou a za mne lepší variantou, je hledat třílitrový čtyřválec
3.0 HDI původem od Iveca. Má výkon 116 kW, od 2011 pak dokonce 130 kW. Právě tuto silnější variantu doporučuji pro její mocný zátah už od nízkých otáček. Vzpomínám si, jak mne překvapilo, že i s naloženým autem jezdí svižně a se spotřebou kolem 10 l/100 km. A je i spolehlivější než 2,2 HDI. Třeba na rozvodový řetěz nemusíte u 3,0 HDI vůbec myslet, vydrží stejně jako celý motor.
Zbytek auta trápí poměrně tenké plechy, které se kroutí a praskají. Do starších Boxerů často dokonce zatéká. Při koupi prověřte stav podvozku, brzd i elektroniky. No a pak je tu nutnost hledat opravdu hezký kousek, kterých je na trhu málo. Často totiž předchozí majitelé šetřili na servisu, což se negativně projevuje na celkovém technickém stavu prodávané ojetiny. Vybírejte proto s rozvahou a klidně si k nákupu přizvěte nezávislého odborníka.