Lukáš vybírá mezi třemi vozy s benzínovými přeplňovanými motory za cenu kolem 150 tis. Kč. Který z vozů doporučíme a proč? Podívejte se na naše srovnání.
DOTAZ: Dobrý den, prosím o radu. Zvažuji koupi staršího auta na dojíždění do zaměstnání (10 km jedna cesta). Líbí se mi VW Golf 1,2 TSI, Ford Focus 1.0, nebo Renault Megan 1,2 TCE. Které auto si mám koupit? Cena kolem 150 000,- Děkuji za rady. Luky.
ODPOVĚĎ: Dobrý den Lukáši, všem třem zmíněným vozidlům jsme se už v naší poradně věnovali, pokusím se tedy základní poznatky shrnout do přehledného srovnání a Váš výběr seřadím dle mých osobních preferencí, podle kterých bych při hledání ojetiny postupoval.
1) Golf VII 1,2 TSI: Za mne první volba. Ideální je tento motor ve vyšších výkonových specifikacích 77 a později od roku 2014 81 kW. Základní 63kW verze také nejede špatně, ale při vyšším zatížení už to zkrátka není ono. V sedmičkovém golfu jsou už benzínové motory nové generace, které nemají se závadami předchozí generace nic společného. Jak tato dvanáctistovka, tak i silnější 1,4 TSI zatím u Golfu VII fungují překvapivě dobře. Dvanáctistovka o výkonu 77 kW také bude mít v porovnání s oběma dalšími motorizacemi nejnižší spotřebu (reálně počítejte kolem 6-6,5 l/100 km).Pro pořádek dodávám, že dvanáctistovka má jednodušší zadní vlečnou nápravu, která může být na nekvalitních komunikacích hlučnější. Golg má zavazadelník o objemu 350 litrů. Při tomto srovnání bych jej tedy zařadil na první místo.
Výhody VW Golf oproti Fordu Focus
+ prostornější interiér a větší zavazadelník
+ na rozbitých cestách je podvozek komfortnější
+ lepší dílenské zpracování interiéru
2) Ford Focus 1.0 EcoBoost: Na druhém místo bych zařadil Focus. Malý litrový EcoBoost je prostý vibrací a to, že jde o tříválec, rozeznáte pouze v některých specifických otáčkových výsečích. Faktem je, že „foukaný“ litr vládne velmi solidními parametry, když ze svého objemu dává velmi pěkných 125 koní a 170 Nm je k dispozici mezi 1 300 a 4 500 otáčkami. Na rozdíl od větších motorů EcoBoost má tříválec litinový blok, k jehož zahřátí na provozní teplotu stačí ve srovnání s blokem hliníkovým o padesát procent méně energie. Energetické nároky agregátu snižuje i variabilní kompresor klimatizace nebo olejové čerpadlo s proměnným průtokem. Oba hlavní řemenové pohony agregátu jsou částečně ponořené v oleji. Výsledkem je tišší chod při provozní spolehlivosti odpovídající pohonu řetězem. Namísto tradičních vyvažovacích hřídelí, které spotřebovávají část výkonu motoru, se ve Fordu rozhodli kompenzovat vrozenou nevyváženost tříválce použitím záměrně „nevyváženého“ setrvačníku a řemenice a optimalizovaného uložení agregátu v karoserii. Přes všechna tato opatření nelze bohužel litrový Ecoboost označit za spolehlivý. Trápí ho usazeniny karbonu, s kterými nedokáže tento přímovstřikový motor sám aktivně bojovat. Karbonu se zde vyhnete pouze pokud pravidelně do paliva přidáváte aditiva a jezdíte na dlouhé vzdálenosti s vysokou zátěží motoru. Nevýhodou Focusu je menší prostor na zadních sedadlech, malý zavazadelník (316 l) a zvyknout si také musíte na správné dávkování plynu při rozjezdech. Chce to zkrátka trochu citu.
Výhody Fordu Focus oproti VW Golf
+ lepší nastavení podvozku a rychlejší řízení
+ tříválec je pružnější a pokud jedete slušně, umí být i úsporný
+ Focus má při delší jízdě pohodlnější přední sedadla
3) Renault Mégane 1,2 TCe: Bohužel tady je to díky motoru až třetí místo. Jednotka 1,2 TCe s interním označením H5F se dodávala ve třech výkonových variantách označovaných podle počtu koní (TCe 100, 120 a 130). Tento celohliníkový přímovstřikový motor s variabilním časováním ventilů pochází z aliance Renault-Nissan a je na místě připomenout, že při vývoji tohoto motoru měl hlavní slovo Nissan. 1,2 TCe trpí ve všech výkonových verzích po zahřátí zvýšenou spotřebou oleje nebo naopak ředěním motorového oleje palivem při krátkých jízdách, kdy je studený. Je tedy nutné hlavně pravidelně kontrolovat hladinu motorového oleje a častěji jej měnit, ideálně co 10 tis. km. Velmi důrazně ale doporučuji tento motor používat jen na delší trasy. Speciálně ve verzi Euro 6 mu nesvědčí krátké popojížďky (hlavně v zimě v mrazech), protože motor produkuje jen velmi málo odpadního tepla a zahřeje se až po delší době, nebo také nemusí v zimě provozní teploty dosáhnout vůbec. Lépe bude, pokud v případě Mégane sáhnete po atmosferickém 1,6i (74 nebo 81 kW). Výhodou Méganu je zajímavá cena ojetin, příjemný interiér i velký zavazadelník (372 l). Auto však nemá tak dobré jízdní vlastnosti (pouze vlečná zadní náprava), jako ostatní dva soupeři.
Výhody Renaultu Mégane oproti Fordu Focus
+ levnější ojetiny
+ objem a variabilita zavazadelníku
+ více místa na zadních sedadlech
Discussion
iMac, 12.04.2020 10:42
Ahoj, mám Megane kombi IV 1,2 TCe a jsem maximálně spokojen. Najeto 27000 km, olej měním po desetitisících. Má jednu vadu je pro mne moc nízký špatně se mi z něho vystupuje. Když jsem ho kupoval tak jsem to vystupování jaksi nebral v potaz a teď mi to trochu vadí
(jsem trochu starší člověk), takže asi příští rok půjde pryč a koupím něco vyššího a klidně zase Renaulta, ale nebudu se bránit ani jiné značce. Moje značka se už navyrábí (SAAB) takže to s výběrem nějak neřeším. Záleží na tom jak s tím člověk zachází a může se stát že opravdu kápne na špatný kus, do toho ale níkdo nevidíme. Drahé auto taky nezaručuje spolehlivost.
BobanHTP, 13.04.2020 16:41
Ahoj, je to tak jak píšeš, lidé co mění co nejčastejí olej a občas vůz projedou, mají šanci, že motor se neodporoučí po 30000km.
Ten motor 1.2Tce je prostě špatný, nemá ani seperátor olejové mlhy, na zahraničních forech si ho tam dokonce lídé monotují dodatečně!!
Prostě když už mám 1.2 TCe tak měnit často olej, jezdit raději na kvalitní benzín s aditivem, v zimě dát clonu před chladič a za mě přidat ten separátor, návody jsou i na youtube a separátory vyrábí více výrobců, je to dostupné.
Bohužel jako ojetinu bych to nedoporučoval, je to ještě horší než 1.2 TSI E111 2010-2011, kde je alespoň ten separátor a navíc existuje opravná sada na rozšíření rozvodového řetězu a pak motor slouží bez fatálních poruch.
iMac, 13.04.2020 17:19
Já měním olej vždy po desetitisících ve všech autech co jsem měl, takové ty kecy že se může měnít po třiceti apod. jsou pro ty co ví akorát že auto má kola a volant. Po třiceti může měnit ten co v Brně nastartuje a zastaví v Praze. Jinak krátké vzdálenosti nesvědčí žádněmu motoru.
Já moc kilometrů nenajezdím cca 10000 ročně přes léto dávám přednost jedné stopě. Pokud ho příští rok neprodám tak se nebudu zlobit. Řídnutí oleje je zaležitost každého motoru s přímým vstřikem a to už je dnes v podstatě každý. Chce to víc hlídat, ten co si myslí že tam bude lít jen benzín tak má smůlu. Na tu 1,2 TCe jsem četl dost rozdílné názory takže si vyber. Mě zatím slouží starám se a nemám problém. Jak jsem v minulém příspěvku napsal pro mne je ikona SAAB a možná se k nim vrátím, nakonec dva mám ještě doma dal jsem je synovi takže ještě uvidím. Megana jsem kupoval s tím že jsem chtěl nové auto bez investic a na aspoň 10 let. Takže čas ukáže.
iMac, 13.04.2020 18:26
Ještě bych chtěl napsat, že je řada motorů, které se prostě nepovedou. Já sám jsem začínal se Škodou 1000 MB. V té době jezdily (pravda nebylo jich moc) Fiaty 850, 128, Rencky R 8, 12 16. Velice rád na ně vzpomínám. Např u R osmičky když se přetáhla hlava tak praskl blok. Jinak to byl vynikající motor. Příkladů je mnohem víc později u Opelu Frontera myslím že to byl 3,0 d trpěl velkými vibracemi. Ani SAAB není vyjímka. V modelu 9000 CC(ten máme zrovna doma) byl vynikající motor říkalo se mu ingot, po 300 tisících nevěděl že má něco najeto. Pak někoho napadlo že se dá ušetřit na materiálu a začali zeslabovat blok. Pořád vynikající ale musel se víc hlídat po delší cestě a vyšší zátěži. Když BMW ukončil výrobu svého fantastického řadového šestiválce tak jsem myslel že zešíleli. Prostě chtěli něco nového a myslím že se to moc nepovedlo. Litina má poloviční tepelnou roztažnost, takže litinový blok nemá konkurenci, je akorát těžší. V každém případě o motor je potřeba se starat o některý víc.
BobanHTP, 13.04.2020 21:01
Je to tak, mimo jiné Fordí Ecoboost 1.0 je z litiny, což je jenom dobře. Ona lépe zvládá tak velké rozsahy teplot. Saab - je kdoby nechtěl, sám bych bral
Jinak všude píšu, kamarád má R. Lagunu II 2006 1,9 Dci, najeto 420 000km s původními vstříky, EGR ventilem i turbem. To už je něco. Není to automechanik, jen měnil pravidelně olej co 15000km(2xza rok) a poctivě celou rozvodovou sadu co 160 000km myslím. Auto dodnes doslova přede. Dobrá zpráva je, že FAP filtr potřeboval jedno umělé vypálení, jinak šlape dobře. Za mě paráda. Karosérie je bez kororze. Pravda je, že Laguna hodně jezdila dálnice Rakousko a zpět, teď už "jen" ČR