Dotaz
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na Váš názor na Chrysler Voyager II. Rád bych Vás požádal, kdyby jste mi sdělil, jaké problémy mohu očekávat. V článku " Poradna : Renault Espace " píšete, že se máme u Chrysler Voyager vyhnout motoru 2,5 td 85 kW. A právě auto s tímto motorem mi děda chce koupit.Tuto středu pro něho máme jet. Je to model Chrysler Grand Voyager 2,5 TD LE z roku 1997. Toto auto je rodinný sen, konečně je k dispozici za slušnou cenu, na kterou máme.
Prosím o radu, zda se mi vyplatí ho koupit. Moc se mi libí. Jsem student, každý den s ním plánuji dojíždět do školy, potřebuji aspoň 7 míst a nižší spotřebu než naše AUDI 80 1,8i (při cestě do školy si bere až 13 l/100), zároveň občas potřebuji odvézt něco rozměrnějšího - nábytek, .... Toto auto mé požadavky přesně splňuje, alespoň teoreticky. Jako student ale nebudu mít prostředky na dražší opravy. Naší AUDI 80 je 17 let a neměla jediný vážný problém. Očekávám to samé od auta, které je o 9 let mladší. Prosím o co nejrychlejší odpověď.
Děkuji, Richard Stojan, Karlovy Vary
Tak tohle je průšvih, zde musíme zasáhnout. Jste přesně typ kupujícího („nemám peníze na drahé opravy, za auto dám vše co mám“), který by se měl tomuto vozu vyhnout obloukem.
Chrysler Grand Voyager do roku 2001 byl nabízen s motorem 2,5 TD z produkce italské firmy VM Motori. Je to řadový čtyřválec s nepřímým vstřikováním a rozvodem OHV. Kromě pohonu automobilů byl určen i pro některé průmyslové aplikace, malé nákladní vozy, rolby, zemědělské a stavební stroje. Tomu odpovídá i mechanická stavba, krom archaického rozvodu OHV také rozdělení hlavy válců na čtyři samostatné části.
Agregát sám celkem vzorně vzdoruje opotřebení, s poklesem kompresních tlaků se u něj setkáváme málokdy. Dříve jej vyřadí některá z četných fatálních závad. Především mu nesedí trvalé vysoké zatížení v těžkých vozech, kde je výkonově na hranici. Pak ve velké míře praskají hlavy válců. Jejich rozdělení na čtyři části nepomůže, v případě závady musíte sundat všechny, inkriminovanou nechat zavařit, ostatním zabrousit dosedací plochy. Připravte si tak dvanáct tisíc Kč.
Tato závada je celkem častá u všech vysoce namáhaných předkomůrkových dieselů. Avšak jsou zde i závady specifické pro VM Motori. Třeba praskání klikových hřídelí. To se děje, pokud s vozem někdo třeba ještě tahá přívěs.
A teď to, co mne vyděsilo opravdu: Rok výroby. Zmíněný motor měl rozvody poháněné ozubenými koly. Pravěké, ale nezničitelné řešení. Pouze ve Voyageru v letech 1996 až 97 se vyskytovala mutace tohoto motoru, kde ozubená kola nahradil řetěz, lépe řečeno tenký řetízek. Rozvodové řetězy obvykle nepraskají, pevné intervaly jejich výměny nejsou předepsány, mění se, když začnou chrastit. Tento však praská. Klidně po 60 tisících km. Výrobce žádné výměny nepředepisuje. Každý voyager z těchto let na to dojede – následek potkání motoru, zohýbané tyčky ventilů, zlámaná vahadla, zohýbané ventily, škody na sedlech ventilů – oprava kolem 25-tisíc Kč.
Je pravda, že 2,5 TD nejede úplně špatně, je to překvapivě pružný motor. K točivému momentu 300 N.m se vznětové čtyřválce obecně dopracovaly až koncem devadesátých let, VM Motori jej v Alfě Romeo 155 mělo již v roce 1992. Ale také zrovna málo nežere. Opravdu se divím tomu, že Vaše A80 žrala 13 litrů, to musí mít úplně v háji karburátor (je-li to model „S“) či zcela mrtvou lambda-sondu (model „E“). Zato se vůbec nebudu divit, když spotřebu Voyageru nestlačíte pod deset litrů.
Ještě další věci mne na tomto voze iritují. Třeba zadní tuhá náprava ustavená i odpružená listovými péry. Fuj. Ta listová péra jsou zde navíc asi z bláta, protože časem záď silně sedá. Některé české firmy je dokáží nahamrovat, takže to není tak drahá závada. Ale u vozu z roku 1997 mi takové technické řešení prostě vadí. Možná neumím řídit, ale sám jsem se přesně s tímto vozem jednou skoro převrátil. Škodovce přede mnou se odpojil přívěs, potřeboval jsem se vyhnout a jel snad dvěstě metrů po dvou kolech. Měl jsem ohoblované nejen boky pneumatik, ale i ráfky.
Vozy MPV obecně nejsou moc spolehlivé a úměrně vysoké pořizovací ceně mají i drahý servis. Ve vaší cenové relaci doporučuji Mazdu MPV 2,5 TD z let 1996 až 99, to je ta, co vypadala jako off-road. Je to maximálně spolehlivý vůz a tento motor budiž prototypem pružnosti a nezničitelnosti. Dodnes slouží v pick-upech Ford Ranger a Mazda B-Fighter.