any

any


----

Časté problémy Renaultu Mégane II + III a jejich řešení

Advisory centre
František Mašek | 10.04.2025
foto: Petr Šikl
Renault Mégane druhé a třetí generace je oblíbeným vozem hlavně mezi soukromými uživateli. Jeho majitelé se ale mohou setkat s řadou opakujících se problémů. Některé z nich si přiblížíme v dnešním článku.
Jedním z nejčastějších problémů u obou těchto generací je nemožnost nastartovat vůz. Tento stav může být způsoben slabou nebo vybitou baterií, vadným startérem, problémem s imobilizérem nebo poškozenou elektronikou a pojistkami. Napětí baterie pod 12,2 V často způsobuje potíže se startováním. Pokud při otočení klíčem není slyšet cvaknutí relé nebo startér neotáčí motorem, může být problém ve startéru.

Vadný klíč nebo čtečka imobilizéru také mohou způsobit selhání startu. Řešením je proměření baterie pomocí multimetru, prověření startéru přímým připojením na 12V, diagnostika imobilizéru pomocí OBD-II skeneru a kontrola pojistek. Renault Mégane 3. generace trpí v této souvislosti poruchou kartového startovacího systému nebo selháním relé palivového čerpadla.

Dalším častým problémem je nefunkční otevírání zavazadelníku. Nejčastěji jsou na vině vadný zámek kufru, porucha centrálního zamykání nebo mechanické poškození západky. Odborný servis může pomocí diagnostiky provést kontrolu napětí na konektoru zámku a ověření funkčnosti centrálního zamykání. V některých případech je nutné mechanické uvolnění zámku nebo výměna mikrospínače. Právě s vadným mikrospínačem na zámku zavazadelníku se poměrně často potýká Renault Mégane 2.

Stahování oken může u Renaultu Mégane II a III přestat fungovat z důvodu vadného ovládacího spínače, poškozeného mechanismu zdvihu skla nebo spálené pojistky. Problém lze diagnostikovat měřením napětí na motorku při aktivaci tlačítka, kontrolou odporu motorku a případně výměnou poškozených komponent. Podobně může selhat ventilátor topení, což bývá způsobeno vadným odporem ventilátoru, ucpaným kabinovým filtrem nebo přepálenou pojistkou. Ověření napětí na konektoru ventilátoru, výměna odporu ventilátoru a kontrola kabinového filtru jsou základními kroky k odstranění závady.

Po letech provozu může Renault Mégane potrápit porucha stěračů. Ta může být způsobena vadným motorkem, poškozeným mechanismem nebo problémem v řídicí jednotce. Při diagnostice je třeba prověřit napětí na svorkách motorku, resetovat řídicí jednotku přes diagnostiku a v případě potřeby vyměnit motorek.

Renault Mégane 2 má také často problémy s otevíráním kapoty, často kvůli poškozenému lanku nebo zaseknutému zámku, které lze opravit výměnou mechanismu nebo jeho promazáním vhodným olejem.

Turbo nebo atmosféra? Vybíráme benzínový Mégane III do 150 tisíc korun.
Renault Mégane II Grandtour - zkušenost majitele po 300 tis. kilometrech
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů