Zimní pneumatiky poprvé povinně

Actualities
iHNED | 17.10.2011
V testech mají dobré výsledky i středně drahé pneumatiky, běžně dostupné na českém trhu. Tipcars radí, čeho si především všímat, abyste správně vybrali zimní obutí pro vaše auto.

Povinně! Právě v tom spočívá zásadní změna v provozu na zimních komunikacích v České republice. Novela silničního zákona řidičům přikazuje obout na své auto zimní pneumatiky. Jenže, jak je vybrat? Jak se v nich vyznat? Tipcars vám pomůže a přináší přehled nejlepších zimních plášťů, které prošly testy německého ADAC a Autoklubu České republiky. Jasným vítězem jsou Continental ContiWinterContact TS830.
Nový silniční zákon říká, že řidiči jsou povinni vyjet na zimních pneumatikách v období od 1. listopadu do 31. března. Týká se to případů, kdy se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu a ledu nebo námraza. Nebo také situace, kdy se výskyt takového počasí dá předpokládat.
Ani policie ale zatím nemá kvůli této formulaci jasno, v jaké situaci má řidiče za letní gumy pokutovat, jak přesně posuzovat, zda se výskyt zimního počasí "dal předpokládat". Podle šéfa dopravních policistů Leoše Tržila se o tom má jednat v nejbližší době a ministerstvo dopravy by mělo říci policii "co a jak".
Pakliže bude ale v listopadu ještě pěkně a slunečno, nemusí se řidiči postihů bát, jakmile se ale počasí změní a začne sněžit, mohou dostat při kontrole od policistů pokutu až 2000 korun, ve správním řízení ještě o pětistovku víc. Proto je nejrozumnější přezout co nejdříve. Pokud ještě nemáte v zásobě pneumatiky z minulé sezony, přijdou vám vhod výsledky testů německé organizace ADAC a Autoklubu České republiky. V obou jsme vybrali shodný rozměr pneumatik. Jde o jeden z nejběžnějších - 195/65 R15, který se objevuje hlavně na vozech nižší střední třídy, jako je například Škoda Octavia. Oba testy probíhaly shodně během letošní zimy, Autoklub testoval i v květnu. Na výsledky měla vliv řada faktorů. ADAC se zaměřil na výkon pneumatik na suchu, na mokru, na sněhu a na ledě. Všechny položky hodnotil známkou, výsledkem byl průměr. Nutno podotknout, že ADAC neurčoval přesné pořadí, takže prvních šest pneumatik (viz tabulka) dosáhlo stejné známky.
Autoklub České republiky se zaměřil hlavně na pneumatiky, které jsou běžně k dostání na českém trhu a patří zákazníky mezi oblíbenější. Je to poznat i v tabulce. Zatímco v německém testu se objevují jména prémiových výrobců jako Goodyear, Dunlop, Michelin nebo Pirelli, v českém výběru jsou spíše jména méně známá, která zastupují hlavně střední cenovou hladinu plášťů. Na rozdíl od německého testu hodnotil Autoklub procentuálně chování gum na suchu, mokru a sněhu. Výsledkem byl průměr a přesné pořadí. Oba testy pak spojuje vítěz.

Souboj o každý bod
Nejlepšími pneumatikami na zimní sezonu se staly Continental ContiWinterContact TS830. "Pneumatika Continental v celkovém hodnocení obsadila v testu první místo, přestože na sněhu byla dvěma značkami překonána. Její vyrovnané chování na všech površích pro řidiče signalizuje spolehlivost v běžném provozu i v nenadálých situacích," uvádí Autoklub k výsledkům testu.
Celkově druhá pneumatika Sava Eskymo S3+ za Continentalem více zaostala prakticky jenom na suchu. Na sněhu ji dokonce předčila. Pláště Barum Polaris 3, Vredestein Snowtrac 3 a Kleber Krisalp HP2 dosáhly slušných celkových výsledků. Na mokru však byly jejich výsledky podle Autoklubu méně uspokojivé. To se týká zejména značky Kleber. Gumy Hankook Icebear W440 a Debica Frigo 2 se umístily ke konci hodnocení, obě měly slabší výsledky na mokru. Na sněhu byla ovšem Debica nejlepší ze všech testovaných pneumatik.
V testu ADAC najdeme několik odlišností. Vítězná pneumatika Continental tu dosáhla nejlepších výsledků na sněhu. Měla ovšem horší výsledky na ledu než gumy Nokian nebo Pirelli. Druhá pneumatika v pořadí, Goodyear UltraGrip 8, exceluje na mokru, kdy dostala lepší známku než vítězný Continental a stala se tak nejlepší gumou do tohoto počasí.
Právě tato hodnota by měla zajímat řidiče v našich zeměpisných šířkách, v zimním období se totiž v okolí větších měst nejčastěji setkávají právě s mokrou vozovkou. Souvislá vrstva sněhu se objevuje hlavně v horských oblastech.

Jak vybrat vhodnou pneumatiku?
Volba té správné zimní pneumatiky vychází hlavně z individuálních požadavků. Základem tedy je rozmyslet si, v jakých oblastech se s vozem budeme pohybovat. "Pneumatiky s dobrými výsledky na sněhu budou určitě vhodné pro horské a podhorské podmínky, zatímco motorista z nížiny či většího města bude počítat s tím, že se převážně pohybuje po mokrých vozovkách," uvádí Autoklub. Navíc upozorňuje, že pakliže vyhraje určitá pneumatika v konkrétním rozměru test, není zákonitě dáno, že vyhraje i test pneumatik jiného rozměru. Zřejmě ale nebude patřit k nejhorším. Je ovšem běžné, že v jiném rozměru může být některým z konkurentů poražena.
Kromě správných rozměrů by si měl řidič také vybírat gumu podle takzvaného rychlostního indexu. Jde o písmenný kód v rozpětí G - ZR, který popisuje maximální rychlost, jíž je pneumatika schopna bezpečně jet. Majitelé vozů vyšších tříd by se tak měli dívat po pneumatikách s označením U, H, V, které jsou schopny zvládnout rychlosti 200, 210 až 240 km/h. Pak se jim nestane ani na německé dálnici, že je gumy zklamou. Naopak investice do zimních pneumatik s označením ZR, tedy do rychlosti více než 300 km/h, jsou zřejmě zbytečné.
Vítězný Continental s označením T může jezdit do rychlosti 190 km/h, což by mělo také většině motoristů stačit. Právě pláště s rychlostním indexem T jsou nejčastěji zastoupeny mezi zimními gumami a jsou tím pádem dnešním standardem.
Pokud už pláště vlastníte, dodržujte základní ponaučení - obujte je na všechna čtyři kola vašeho vozu (což ostatně vyžaduje i nový zákon), používejte gumy maximálně 4 roky staré a hlídejte hloubku dezénu minimálně 4 mm. Dezén je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují chování pneumatiky za dané situace. Drážky dezénu dokážou zabránit aquaplaningu (nahromadění vody pod koly, ztráta ovladatelnosti) i hromadění sněhu pod pláštěm. Důležité je také jejich správné nahuštění. Výrazné podhuštění nebo naopak přehuštění má opět negativní vliv na jízdní vlastnosti. Proto se držte vždy návodu k vozidlu a doporučení výrobce.

Pozor na Čínu
Při výběru pneumatik by si řidiči měli dávat pozor na laciné čínské výrobce. Autoklub před nimi varuje, testovaná pneumatika Wanli z Číny se umístila na poslední příčce. "Zvláště na mokru měla výsledky velmi slabé. To by mělo být pro řidiče vážným varováním," upozorňuje. Shoduje se s ním i ADAC. Čínské pneumatiky se do úzkého výběru vůbec nedostaly, loňský test ale jasně prokázal, že jsou rizikové. Němci je tak označili také kvůli nevalným výsledkům na mokrém povrchu.
I když do listopadu zbývají více než dva týdny, už teď je pneumatik nedostatek. "Bohužel je situace taková, že už v současnosti registrujeme značný nedostatek pneumatik, v některých segmentech a rozměrech až katastrofální. To se týká zejména pneumatik pro nákladní vozy, dodávky a 4x4, kde poptávka výrazně převyšuje nabídku," říká Petr Vohralík, ředitel obchodu Nejlevnejsipneu.cz.

Cena stoupá
Spolu s nedostatkem se zvyšuje i cena. Už nyní dosahují některé pneumatiky střední třídy cen prémiových. "V této chvíli máme potvrzeno zdražení, které bude u jednotlivých výrobců dosahovat v následujícím měsíci tři až pět procent," upozorňuje Vohralík. Souhlasí s ním i Václav Částka, majitel obchodu Dobrepneu.cz a varuje, že otálet s nákupem se nevyplatí: "Lidé často nechávají přezutí doslova na poslední chvíli. Kvůli tomu se v servisech objeví dlouhé pořadníky."
Jak se bude prodlužovat čekací doba na pneumatiky, mohou se lidé rozhodnout i pro nejrychlejší řešení a koupit nekvalitní sady. "Obrovský rozdíl v chování kvalitní a horší pneumatiky však docení až v případě rizikové situace," tvrdí Částka.

Test Autoklubu ČR

PořadíPneumatikaCelkemNa mokruNa suchuNa sněhuCena*
1Continental ContiWinterContact TS8301001001001001758
2Sava Eskymo S3+98,498,596,31001879
3Barum Polaris 396,594,496,498,61589
4Vredestein Snowtrac 395,49395,797,51751
5Kleber Krisalp HP295,391,296,298,71700
6Hankook Icebear W44093,690,594,396,11902
7Debica Frigo 29280,993,81002227
8Wanli Winter-Challenger87,472,892,796,71650

Test německého ADAC
PořadíPneumatikaNa mokruNa suchuNa sněhuNa leděCena*
dobréContinental ContiWinterContact TS8302,521,92,41758
dobréGoodyear UltraGrip82,31,82,42,42032
dobréSemperit Speed-Grip 22,52,22,12,41938
dobréDunlop SP Winter Sport 4D2,322,12,42024
dobréMichelin Alpin A42,22,52,42,31860
dobréPirelli Winter 190 Snowcontrol Serie 32,32,32,321727
uspokojivéNokian WR D31,82,62,12,32021
uspokojivéVredestein Snowtrac 32,62,52,12,31751
* cena je orientační
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
tomaskrtek, 19.10.2011 18:43
silně pochybuju že budu jezdit na sněhu. daleko spíš po mokrých silnicích se zbytky břečky. a na výlet do Norska se fakt nechystám nehledě na to že rally se jezdí v hlubokém sněhu a ten u nás fakt nehrozí, a na uježděném je to jedno, ne?!
tomaskrtek, 19.10.2011 18:45
hle, lafetář promluvil ))
Pepe, 19.10.2011 19:25
Navíc s hřebama, který smí používat jen IZS, takže bych to moc nesrovnával...
Pepe, 19.10.2011 19:32
Tak takový miluju... Dřevák přesednuvší z Trabanta do Lamborghini zůstane dřevákem. Jedna věc je stav a povaha vozovky, druhá přizpůsobení jízdy. Kolikrát je to fakt klišé, ale čekat, že mě superauto se superpneumatikami spasí, je hooodně naivní. Navíc je tu přece povinnost předvídat, což musí ještě pořád řidič, neb auta to neumí...
tomaskrtek, 19.10.2011 21:43
první lepší auto, první nový zimní gumy, první křižovatka od pneuservisu, rána. předek naštěstí skoro v pohodě, ale ten chudák s 205kou to odnesl o dost hůř. pak mi volal, že mu dali z povky kilo (rok 96) a opravil to za 30, takže jsem měl klidný spaní a hlavně ponaučení že ani abs, ani nový zimní dunlopky nejsou všemocný když za volantem sedí trotl. za tu pětistovku jsem získal hodně cennou zkušenost.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů