Test motorů Škody Superb: Malý čtyřválec si zaslouží pozornost

Actualities
iHNED | 18.09.2008
foto: km77.com
Pro nový superb nabízí Škoda hned tři nové benzinové motory. Praktická zkušenost ukázala, že základní 1,4 TSI může být lepší volbou než silnější 1,8 TSI a že s šestiválcem 3,6 FSI se dá jezdit docela úsporně.

Už dlouho si mladoboleslavská automobilka nepočínala tak radikálně. Všechny tři benzinové motory ze superbu první generace poslala do výslužby, aby je nahradila moderními agregáty s přímým vstřikem paliva: dvěma čtyřválci s turbodmychadlem a také šestiválcem, který je nejsilnějším použitým motorem v její historii.
Skladba nabízených motorů je přitom neméně odvážná. Na jedné straně přeplňovaný čtyřválec s objemem pouhých 1,4 litru, vrchol nabídky pak tvoří nepřeplňovaný šestiválec 3,6 litru. Žádná jiná evropská automobilka nenabízí pro model stojící na pomezí střední a vyšší střední třídy motory s tak extrémními parametry. Snad proto není žádný z nich nudný, dokonce ani průměrný. Při vývoji cen nafty rozhodně stojí za úvahu, zda tentokrát u superbu vynechat pro Čechy magickou značku TDI.

Jedna-čtyřka neurazí
Označení TSI ve spojení s benzinovou čtrnáctistovkou používal donedávna koncern VW výhradně pro motor, jehož výkon zvyšoval ruku v ruce s turbem také kompresor. Právě tenhle čtyřválec, který je dodnes považován za revoluční počin, však v superbu není. Koně navíc dodává škodovce výhradně turbo. Nezdá se ale, že by se mu spojení s 1,5 tuny těžkým autem zajídalo.
První setkání s tímhle motorem však může řidiče přivést do rozpaků. Nejprve usedne do vozu, který se tváří jako limuzína. Poté nastartuje čtyřválec, jehož zvukový projev odpovídá jeho skromnému objemu. Pokud je navíc studený, občas se lehce zakucká.
První dojem však v případě tohoto čtyřválce není ten správný. S provozní teplotou zmizí i syrový projev a řidič začne konečně věřit, že v jeho útrobách pracuje 125 koní. Příjemným překvapením je skutečnost, že jedna-čtyřku není nutné neustálým řazením pobízet k pružné jízdě, jak tomu bylo u základního dvoulitru předchozího superbu. Maximum točivého momentu je k dispozici v širokém pásmu od 1500 až do 4000 otáček - řadicí páka šestistupňové převodovky tak může při plynulé jízdě téměř upadnout v zapomnění.
Bez obav se může řidič pouštět i do předjíždění. Že by se v těchto situacích hodil silnější motor, si uvědomí až ve chvíli, kdy je superb plně naložený. Odměnou za menší objem mu pak bude spotřeba. Jako jediný motor z testované trojice dokázal 1,4 TSI ve městě jezdit se spotřebou pod deset litrů benzinu. A stokilometrový zkušební úsek, zahrnující města, silnice 1. třídy a dálnici, ujel za 6,2 litru. Oproti silnější osmnáctistovce je přesně o litr úspornější.

Dvojí život jedna-osmičky
Sto šedesát koní, které superbu propůjčuje motor 1,8 TSI, je v mnoha ohledech ideální. Tichý chod, dostatečná rezerva výkonu při předjíždění a k tomu možnost točit motor až za hranici 6000 otáček, dává přeplňovanému čtyřválci další rozměr: jedna podoba jedna-osmičky je ta klidná, která se při zařazené šestce točí kolem 2000 a k životu jí to bohatě stačí. Když o to ale řidič stojí, může se proměnit v dravce, který vyráží vpřed s dychtivostí šelmy.
Nadšení však poněkud opadne při pohledu na ukazatel průměrné spotřeby. Za sportovní jízdu si řidič může sám, ale osmnáctistovka kupodivu není příliš úsporná ani při jízdě po městě. Nejčastěji se před desetinnou čárkou objeví číslice 11, výjimkou však není ani spotřeba o tři litry vyšší. Mimo město spotřeba klesá až s delší ujetou vzdáleností. Na kratších trasách se pohybuje mezi 8 a 9 litry, stokilometrový zkušební úsek zajel superb 1,8 TSI za 7,2 litru.

TIP: Octavia 1.8 TSI - dobré auto s ještě lepším motorem?

S pohonem všech kol
Zatímco motory s malým objemem a turbem jsou zcela v duchu nejmodernějších trendů, nepřeplňovaný šestiválec 3,6 FSI jde jakoby proti proudu času. Jeho přítomnost pod kapotou superbu je ale nezaměnitelná. Právě šestiválec dokáže navodit atmosféru správné limuzíny, která se bezhlučně rozjíždí, při povolené devadesátce vrní svými 1700 otáčkami, a když předjíždí, krásně zavyje.
Velký motor ale řidič cítí i na těžším předku auta, nejvíc při změnách směru jízdy. Průjezdy táhlými serpentinami jsou však se šestiválcem příjemnější, díky přítomnosti spojky Haldex a pohonu všech kol. Zatímco superb s oběma slabšími motory je na začátku zatáčky nedotáčivý a na konci má dlouhá záď tendenci k přetáčení, pohon 4x4 tyto projevy zcela neutralizuje. Díky čtyřkolce konečně vynikne i dlouhý rozvor superbu, který dodává jízdě jistou plavnost.
A spotřeba šestiválce? Po pár stech ujetých metrech se zdá být nehorázná. Na palubním počítači často naskočí údaj 49,9 litru, patrně největší, jaký je přístroj schopen zobrazit. Jenže spotřeba následně prudce klesá, dokonce rychleji než u motoru 1,8 TSI. To souvisí patrně s tím, že šestiválec rychleji dosáhne provozní teploty. Pokud má vůz možnost jezdit plynule, pak se spotřeba drží v rozumných mezích - jízda po prázdninově vylidněné Praze odčerpala z nádrže jen 12,5 litru. Jakmile však šestiválcový superb vjede do kolony, není mu ani 15 litrů dostatečnou útěchou.
Mimo město se však spotřeba, s výjimkou rychlé dálniční jízdy, jen výjimečně přehoupne přes desetilitrovou hranici. Zkušební úsek projel superb 3,6 FSI za rovných osm litrů.

Náklady na provoz se liší
Nabídka benzinových motorů pro nový superb je možná svými objemy trochu rozptýlená, rozhodně však zajímavá. Asi největším překvapením je základní čtyřválec 1,4 TSI, který dokáže nabídnout pružnou a tichou jízdu při relativně nízké spotřebě. Pro jedna-čtyřku mluví i cena povinného ručení a nejmenší ztráta při dalším prodeji vozu. Objemově velký šetiválec 3,6 FSI není vůbec špatnou volbou na dlouhé cestování, kde si i díky sériově montované dvojité automatické spojce DSG (oproti klasické automatické převodovce nezvyšuje spotřebu paliva) drží v konzumaci benzinu rozumných hranic. Jako jediný superb navíc v současnosti nabízí pohon 4x4, který zvyšuje jízdní stabilitu i na suché silnici. Neúměrně vysoké je však především zákonné pojištění pro tuto motorizaci, relativně vyšší je ztráta při dalším prodeji.
Nezanedbatelný rozdíl ve spotřebě ve srovnání s motorem 1,4 TSI pak staví silnější variantu čtyřválce do složité pozice. Pro dálniční jízdu a dlouhé trasy je motor 1,8 TSI lepší volbou, čtrnáctistovka ale lépe poslouží v hustém provozu a ve městě, kde svému majiteli ušetří až dva litry benzinu na každých sto kilometrů.

Technické údaje

Motor 1,4 TSI 1,8 TSI V6 3,6 FSI 4x4 
Objem (cm3)139017983580
Výkon (kW/k/ot./min)92/125/5000118/160/4500 - 6200191/260/6200
Točivý moment (Nm/ot./min)200/1500 - 4000250/1500 - 4200350/2500 - 5000
Zrychlení 0 - 100 km (s)10,58,66,5
Max. rychlost (km/h)201220250
Komb. spotřeba (l/100 km)6,67,610,0
Hmotnost (kg)142514541665
Nosnost (kg)620620620
Cena nového vozu v Kč (Comfort)619 900679 900894 900

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
cruise, 19.09.2008 06:48
to A4: no ty jsi snad pod tímhle článkem čekal jinou diskuzi ??? Dám krk na to a vím, že bych o něj nepřišel, že všichni tady ty kritizující chytráci, kdyby jen pár kilometrů jeli s novym Superbem, budou mít levou ruku nahoře na volantu, pravou na loketce a řadící páce a budou "elegantně, sexy" a machýrkovsky nekloňěni do středu auta :o))))))))))))
T.J., 19.09.2008 14:00
Nemohu se zbavit dojmu, že auto nižší střední třídy by mělo vypadat o dost jinak. Ten infantilní úsměv na masce mě připomíná korejskou produkci někdy před 10-15 roky. Celkové proporce tohoto vozu jsou divné, myslím ten optický šok – auto je jakési úzko-dlouhé. Jakoby si designéři nevěděli rady se zadními dveřmi (myšleno třetí a čtvrté dveře), ostatně páté dveře (nebo jak je nazvat?) nejsou zrovna také výkřikem estéta. Škoda se poslední dobou vydává stran designu podivným směrem. Octavie II (takto divně označovaná, přičemž historicky je to vlastně č. III?) měla velmi zdařilý, i když možná trochu málo odvážný kabát. Ovšem taková Fabia II je přímo úděsná. Roomstera raději nezmiňuji, neboť ten ve mne vyvolává pocit náhlé žaludeční nevolnosti (podobně jako kdysi Multipla). Dle mého názoru, auto této třídy (vracím se k SuperBu) musí vypadat alespoň trochu důstojně, a ne jako dětská hračka „mejd-in čajna“. Takový „repre“ vůz je určitě dnes již trochu stárnoucí P607 (i když je třídně výše), nebo E-klasse, S60 (možná 80?) a jim auta podobná. Záměrně jsem neuveřejnil psst B7, který je tak okoukaný a naprosto neoriginální, až z toho bolí oči. Dále, uvědomíme-li si, jaký motor nám to za tu „základní cenu“ (!!!) Das Auto nabízí, je to další z řady škodováckých „žádostí o přesdžťku“.
figo, 20.09.2008 08:06
:o))))
figo, 20.09.2008 08:11
Nový Superb mně zepředu ani z boku neuráží, zezadu se mi nelíbí, suma sumárum bych si to nekoupil. Jenom by mně ještě zajímalo jak pomůže jízdním vlastnostem pohon 4x4 přes Haldex, jsem si vždycky myslel že elektronika přřadí zadní nápravu při prokluzu té přední a když se vám to stane v zatáčce, tak budete mít dost honičku, ale možná se mýlím...
Midaro, 20.09.2008 13:20
1600kg na starou 1,6?Trochu prášite ....Starší auta mívají kolem 1100-1200kg pohotovostní hmotnost,sup ji má 1500kg....Napište model,který vlasníte,rád bych se mýlil.Osobně si myslím,že jste spletl celkovou a pohotovostní hmotnost.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů