Strážci aut: antény, letadlo, satelit

Actualities
TZS | 19.07.2007
Krádež vašeho auta bude příběhem se šťastným koncem, slibují provozovatelé dálkově řízených vyhledávacích systémů. Jaké možnosti k ochraně vozu nabízí současná technika a kolik to stojí?
Pokaždé, když chce firma Secar Bohemia ukázat účinnost svého vyhledávacího systému Sherlog, nabídne některému z novinářů možnost "ukradnout" auto. Demonstrace pak probíhá podle podobného scénáře. Vůz, který má kdesi v útrobách malé rádiové zařízení, je "pachatelem" odcizen a někam převezen - nejčastěji do předem vyhlédnuté podzemní garáže. Proč právě tam? Protože na takovém místě je šance, že se signál volající o pomoc ztratí ve vrstvě železobetonu.
Pro odborníky je to ovšem naivní představa. "Signál nakonec stejně někudy unikne ven, stačí třeba otevřít vjezdová vrata," říká bezpečnostní náměstek Secaru Zdeněk Kovařík. Obvykle to netrvá déle než několik desítek minut a v okolí začne přejíždět vyhledávací auto s nápadnou anténou na střeše. Pokud se jedná o skutečnou krádež, přivolá firma k zásahu ještě policii.
"Hodně lidí na policii nadává, ale my máme většinou dobrou zkušenost. Zvláště ta pražská funguje rychle a profesionálně," pochvaluje si Zdeněk Kovařík.

Vojenský radar pachatelům nepomůže
Systém Sherlog pracuje na principu, který nemá ve světě obdoby. Celá Česká republika je protkána sítí antén určených k zachycení rádiového signálu, který napadené auto vysílá. A pokud je náhodou vůz v takzvaném rádiovém stínu, vzlétá k jeho nalezení letadlo.
Jaká je tedy šance, že se takto vybavené auto najde? "Pohybuje se kolem devadesáti osmi procent," říká technický ředitel Secaru Petr Vacek, který údajně nezná způsob, jak by se Sherlog dal odrušit. "Obecně platí, že k rušení signálu je třeba použít ještě silnější signál. A takový by byl pro naše vyhledávače paradoxně viditelnější než ten původní." Nepomůže prý ani to, když se vůz ukryje do blízkosti vojenského radaru. "Zařízení pracuje s vlnovou délkou dva metry a žádný radar jej neodstíní," upozorňuje Petr Vacek.
Potenciálnímu zloději pak nezbývá, než zařízení s nezávislým zdrojem energie fyzicky zneškodnit. Jenže - kde přesně je Sherlog v autě ukrytý, neví ani majitel auta. "Pachatelé obvykle postupují tak, že ukradené auto raději někde odstaví a pár dní čekají, jestli si pro něj někdo přijede," říká Petr Vacek.

Krádež je obtížná, potvrzují pojišťovny 
Ten, kdo investuje do vyhledávacího zařízení, dostane od většiny pojišťoven slevu na havarijním pojištění. Obvykle deset procent z ceny za pasivní systém a dvacet procent za aktivní zařízení. Česká pojišťovna však poskytuje dokonce třicetiprocentní slevu v případě, že máte ve voze namontován aktivní vyhledávací systém v kombinaci s dalším zabezpečením - například alarmem nebo zámkem řadicí páky.
Vyhledávače tak stojí jednoznačně na vrcholu pomyslné pyramidy zabezpečovacích zařízení. Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek potvrzuje dobré zkušenosti, které jeho ústav s těmito systémy zaznamenal: "Slevy na pojistném nestanovujeme od oka, ale přesně odpovídají míře rizika. Ukrást auto s lokalizátorem je, z našeho pohledu, velmi obtížné."
 

V zahraničí jsou šance menší
Rádiové zařízení Sherlog má přece jen jedno omezení - systém funguje pouze v tuzemsku a na Slovensku. Pokud je vůz odcizen v zahraničí, naděje na jeho nalezení se zmenšují. "Takové auto pak ale můžeme vyhledat s pomocí našich letadel," připomíná Zdeněk Kovařík. Zrovna nedávno prý tímto způsobem Secar objevil Volkswagen Touareg, který byl jeho majiteli ukraden ve Varšavě. "A letos chystáme i let do Chorvatska. Předpokládáme, že tam objevíme několik aut, která byla odcizena už před pár lety."
Secar přesto začal nabízet i verzi Sherlog Satellite, která k vypátrání vozu za hranicemi využívá satelitní navigaci GPS v kombinaci s mobilním telefonem. Ten pak přenese údaje o poloze auta získané od navigace přímo do operačního centra.
Vyhledávání kradeného auta výhradně s pomocí satelitu už nabízí v Česku hned několik poskytovatelů. Mezi největší patří firma Defend, kterou si většina motoristů spojí spíše se zámkem řadicí páky. "Vyhledávací systém upozorní už na to, když se někdo pokouší do auta vniknout," uvádí mluvčí firmy Slavomír Rozman. Defend Locator vysílá nouzový signál v případě, kdy se zloděj snaží rozlomit zámky vozu, otevřít kapotu nebo manipulovat s řídící jednotkou. "Možností je víc, záleží jen na tom, kolik peněz chce zákazník do zabezpečení investovat," říká Slavomír Rozman.
V tom se Defend liší od zařízení Sherlog, které se aktivuje buď pohybovým čidlem, anebo, v případě levnějších verzí, na dálku. Poté, co majitel vozu ohlásí firmě krádež.
Ochrana vozu přes satelit obsahuje řadu doplňkových funkcí. Majitel může jeho pohyb kdykoliv sledovat na internetu, samozřejmostí je také možnost propojení s elektronickou knihou jízd.
Ačkoliv jsou satelitní vyhledavače uživatelsky nejpropracovanější, šance na jejich vyřazení z provozu přece jen existuje. Pokud si zloděj vezme na lup rušičku mobilních telefonů, auto se stává "neviditelným" a jeho pohyb nelze zaznamenat.

TIP: Na autoalarmu se řidičům nevyplatí šetřit

Vůz pod dohledem T-Mobilu i Telefóniky


Nad bezpečností ochraňovaných aut bdí stálá služba, která zaznamenává veškeré pokusy o jejich odcizení.
Zařízení, která monitorují pohyb vozidel s pomocí satelitu a mobilního telefonu, nabízejí i dva největší mobilní operátoři. T-Mobile má službu pod názvem CarNet, u Telefóniky O2 se obdobný systém jmenuje CarControl. V obou případech však jde o službu zaměřenou hlavně na sledování pohybu vozidel a ne jejich ochranu před odcizením. V praxi to znamená, že majitel auta může jeho aktuální polohu najít na internetu, nikdo však už nehlídá, zda se jej někdo právě pokouší ukrást.
Kdo se při ochraně auta nebojí spolehnout sám na sebe a nechce do provozu vyhledávacích zařízení investovat několik tisíc korun ročně, tomu může posloužit samotný mobilní telefon. Stačí jej uložit na skryté místo v autě a přimontovat k němu speciální pohybové čidlo, které vyjde zhruba na jednu až dvě tisícovky. Pokud zařízení detekuje pohyb, vyšle vlastníkovi auta SMS zprávu nebo mu rovnou zavolá. U pokročilejších systémů může majitel auto na dálku zastavit nebo do interiéru vypustit speciální mlhu, která zloději znemožní další jízdu. Použití samotného mobilního telefonu má však velkou nevýhodu. Bez přidaného satelitního zařízení neumí přesně určit, kde se ukradené auto právě nachází. V husté městské zástavbě lze tak vůz lokalizovat s přesností na stovky metrů, ve volné krajině to však mohou být i desítky kilometrů.


Kolik zaplatíte za bezpečnostní systémy 
Secar Bohemia nabízí rádiové zařízení Sherlog v cenách od 17 154 korun za systém Neo Classic (pasivní systém, který je nutno aktivovat na dálku). Model, jenž se aktivuje pohybovým čidlem, stojí zhruba dvojnásobek. Varianta kombinující vyhledávání rádiovým signálem se satelitním systémem a GSM telefonem vyjde na 55 587 korun. K tomu je nutné připočítat roční provozní poplatek 6545 respektive 9544 korun u kombinovaného systému (zde se platí poplatky za mobilní síť). 
Satelitní vyhledávací produkt nabízí také společnost Defend. Na výběr jsou tři verze, lišící se především mírou mechanického zabezpečení vozu a jeho propojení s vyhledávacím systémem. Zařízení Defend Locator stojí od 38 400 po 44 400 korun. Roční provozní poplatek je 6900 korun, o dva tisíce víc stojí on-line monitorování pohybu vozidel s přípravou pro elektronickou knihu jízd. 
Služba Car Control provozovaná Telefónikou O2 vyjde na 475 korun měsíčně, samotné zařízení stojí 12 800 korun. 
T-Mobile má pro motoristy obdobné zařízení CarNet - zákazník si může zvolit, zda zaplatí jeho plnou cenu 15 400 korun, a získá tak nárok na nejnižší měsíční poplatek 237 korun, anebo jej nakoupí za zvýhodněnou cenu 13 122 korun a měsíčně bude platit 356 korun. Třetí možnost nabízí zařízení za 7172 korun při měsíčním paušálu 713 korun. Obě poslední varianty předpokládají uzavření smlouvy na dva roky, po uplynutí této doby je klientovi nabídnuta změna měsíčního poplatku na 237 korun. 
*Všechny uvedené ceny jsou včetně montáže, aktivace a DPH.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 19.07.2007 09:28
Krádeže aut jsou jen takové ubohé a velmi rizikové příštipkářství. To co páchají "pomazané" hlavy, např. managenent firem se státní účastí , nebo 100% vlastněných státem (každý ví o které se jedná), v součinnosti s tvůrci legislativy i exekutivou tohoto státu, zadavatelé státních zakázek, spolu s managementem stavebních korporací (na všech stavbách silnic a železnic visí jejich loga) a další, to stejně nikdy nikdo nerozkryje!?!? Nás všechny to stojí nemalé peníze z našich daní!!!
Komunisty nemám rád, ale souhlasím s kolegou ze zaměstnání: "To co páchají naši manageři, tak za komunistů by je zavřeli a za Hitlera zrovna zatřelili."
Pepe, 19.07.2007 10:13
Souhlas, obecně se přikláním k tomu (budu se opakovat) - když už o auto přijdu, je lepší ho nenajít.... Prostě nejlepší zabezpečení je dobrá pojistka, ta je vám ale na nic, pokud se auto (třeba po dílech) najde... Na dodávkách máme sledování, ne kvůli odcizení, ale kvůli knize jízd... Když je auto v klidu, stačí zaslat dotaz na polohu, a ta za cenu sms do 1 minuty dorazí. Je-li auto v pohybu, je možno ho sledovat online. A výhoda je taková, že by asi málokdo v těch našich paštikách něco takového hledal....
Riccardo, 20.07.2007 08:51
Já myslel, že nejlepší je zavřít zloděje. Ale asi jsem příliš zaostalý ...
Pepe, 20.07.2007 12:18
Jo a soudit se s ním o náhradu škody, je-li auto rozřezaný nebo protažený pangejtem, ne? Protože při nálezu předmětu i viníka pojišťovna NEPLNÍ....
anonym, 20.07.2007 16:44
nejsi ten norník Riccardo ze severní moravy? jestli jo tak zdravím
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů