Schrempp, který stál v čele automobilky od května roku 1998 do léta 2005, během svého šéfování získal předkupní právo na akcie, jejichž hodnota se nyní odhaduje na 120 milionů eur. Letos může prodat část balíku za 50 milionů eur. Další část opcí může využít v roce 2009.
V Německu to podle listu Handelsblatt vyvolalo pozdvižení. Jak může takové velké peníze dostat manažer, který mamutí automobilku málem potopil? Od května 1998, kdy usedl do nejvyššího křesla, do července 2005, kdy ohlásil rezignaci, tržní hodnota společnosti klesla o 40 miliard eur.
TIP: Chrysler - pěticípá hvězda?!
Neslavný konec fúze století
Schrempp je považován za hlavního strůjce největší průmyslové fúze v historii. V roce 1998 automobilka Daimler Benz koupila za 36 miliard dolarů amerického Chryslera. Bylo to rovněž první transatlantické spojení dvou mamutích automobilek.
Když začal Schrempp šéfovat (jaro 1998), pohyboval se kurz akcií spojené firmy kolem sta eur. V létě roku 2005, kdy odcházel, to bylo kolem 40 eur.
Na začátku roku 2003 se akcie dokonce dočasně propadla na pouhých 24 eur, připomíná list Handelsblatt.
Na tom se podle něj projevily i neshody uvnitř německo-amerického managementu. Firma ztratila stamiliony eur také kvůli své majetkové účasti v japonské automobilce Mitsubishi, z níž později vycouvala. Právě v době, kdy kurz akcií firmy padal, získal Schrempp výhodně předkupní právo.
Od doby, kdy mu vlastníci dali vale (léto 2005) a svěřili řízení Dai- mleru Dieterovi Zetschemu, kurz zamířil svižně vzhůru a nyní se už blíží 70 eurům.
Hlavním vlastníkem (s přibližně 80 procenty akcií) automobilky je od poloviny května americký fond soukromého kapitálu Cerberus Capital Management, který zaplatil 7,4 miliardy dolarů. Němci si ponechali zhruba pětinový podíl.
Právníci se velmi diví
To, že si Schrempp může po neslavném odchodu z funkce díky akciovým opcím přijít na velké peníze, vyvolalo v Německu také diskusi mezi právními experty. "Padesát milionů eur a více? Taková čísla - to je naprostý skandál," komentuje pro list Handelsblatt profesor Marcus Lutter z Bonnské univerzity.
Tento expert na evropské právo se dokonce domnívá, že dozorčí rada DaimleruChrysleru porušila jedno z ustanovení zákona o akciovém trhu. Podle něj musejí být akciové opce používané k odměňování manažerů "přiměřené".
"Sumy, s nimiž Daimler žongluje, jsou na hony vzdálené jakékoli přiměřenosti," dodává Lutter, který rovněž sedí ve vládní komisi "Corporate Governance Kodex". Dokonce nevylučuje, že komise by mohla vznést na koncern žalobu.