V korupční aféře automobilky VW sílí tlak na personálního šéfa koncernu Petera Hartze. Státní zastupitelství v Braunschweigu vyšetřuje Klause-Joachima Gebauera, dalšího manažera koncernu. Ten podobně jako Helmut Schuster, bývalý personální šéf Škoda Auto, patřil k Hartzovým nejbližším spolupracovníkům.
List Süddeutsche Zeitung obvinil Hartze, že umožňoval členům dozorčí rady VW z řad zaměstnaneckých rad koncernem placené drahé zahraniční výlety. Jejich cílem údajně bylo "stimulovat" při rozhodování jejich postoje ve prospěch managementu VW. Hartz tuto zprávu označil za absurdní a dodal, že nikdo z managementu VW o cestách nevěděl ani k nim nedal souhlas. Podniková rada VW se proti těmto obviněním rázně ohradila.
Podle téhož deníku bývalý člen dozorčí rady VW za zaměstnance Klaus Volkert a Helmut Schuster začali od začátku roku 2001 vytvářet nastrčené firmy, které se zabývaly získáváním úplatků. Byly součástí holdingu Impesa, registrovaného ve Švýcarsku. Dceřiné firmy měly sídla či pobočky v Indii, Angole, Česku, Lucembursku a Švýcarsku, tvrdí Süddeutsche Zeitung.
Také dohady o tom, že Helmut Schuster si v Indii vyžádal úplatek tří miliónů eur, mají dohru. VW v pondělí pozastavil projekt výstavby závodu v indickém státě Andhrápradéš.
Úplatky navíc podle výzkumného ústavu v Bambergu musí platit manažerům automobilek i dodavatelé autodílů, aby s nimi uzavřeli kontrakt. Netýká se to podle agentury Netzeitung jen VW, ale i BMW, Opel, Porsche a dalších společností.
Vyšetřování úplatkářské aféry koncernu VW, které oficiálně začalo minulý týden, si podle mluvčího státního zastupitelství vyžádá "celé měsíce".