Kdo má v autě mřížku, musí ji tam nechat

Actualities
iHNED | 02.04.2009
foto: tipcars.com
Novela zákona o DPH, umožňující odpočet daně zaplacené při nákupu nového firemního auta, odstraní jednu českou absurditu - mřížku, která osobní vůz z pohledu zákona změnila na nákladní v takzvané kategorii N1.

Jen u takto přestavěných osobních automobilů si podnikatelé mohli odečíst DPH. Instalovaná mřížka odděluje zavazadlový prostor od prostoru pro cestující. U vozů v provedení kombi nebo SUV (sportovně užitkové vozidlo) bylo ještě takové oddělení pochopitelné, protože tyto verze většinou disponují zavazadlovým prostorem větším než 500 litrů. Mřížka pak umožnila využít zavazadlový prostor až po střechu vozu, aniž by náklad přepadával přes opěradla zadní řady sedadel.
U aut ve verzi sedan však mřížka působí jako pěst na oko, žádný smysl nemá. Odděluje zhruba čtvrt metru široké odkládací plato za zadními sedadly, takže se na něj nic nedá odložit.
Škoda Auto při úpravě svých osobních vozů na kategorii N1 používá posuvnou přepážku, odolávající průniku zavazadel. Funkčnost přepážky se testuje břemeny o váze 10 kilogramů a dvakrát 18 kilogramů, která při zastavení z rychlosti 50 kilometrů v hodině nesmí proniknout do prostoru pro cestující. Pro zajímavost: v okamžiku zastavení působí setrvačnost a zkušební břemena proto tlačí na přepážku silou 11,5 tuny.
Pro firmy zlevní auta nejen díky odpočtu DPH, ale i proto, že nebudou muset platit za instalaci mřížky, oddělující zavazadlový prostor.
Instalace přepážky u škodovek stojí 20 tisíc korun a zabere šest hodin práce. Přestavba mercedesů na vůz kategorie N1 přijde průměrně na 30 tisíc korun. Za instalaci posuvné mřížky v Citroenu Berlingo se platí 19 900 korun. Montáž přepážky u vozu Nissan Qashqai stojí 15 831 korun, u vozu Nissan X-trail pak 26 tisíc korun. Úprava nissanů ale není záležitostí hodin, trvá zhruba pět dní.
Ani po změně zákona o DPH nebude možné přepážky z aut vymontovat. "Vozy, které již mřížku mají, ji musí zachovat, protože v technickém průkazu jsou vedené jako kategorie N1," připomněl tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.
Pokud by firma odstranila mřížku a nechala změnit kategorii vozu v technickém průkazu, musela by doplatit DPH, protože v době, kdy si vůz pořizovala, novela zákona o odpočtu DPH při nákupu jakéhokoli auta neexistovala.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů