Zhruba jedna třetina motoristů tankovala v uplynulém půlroce pohonné hmoty minimálně jednou u některé z čerpacích stanic akciové společnosti Benzina. O druhou až třetí řidiči nejnavštěvovanější firmu se dělí Agip s Aralem.
Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu, který v uplynulých šesti měsících uskutečnily na vzorku tisíce řidičů z celé republiky společnosti GfK a Incoma Research. "Samozřejmě, že tento údaj nenapovídá nic o tržbách a pořadí na trhu té či které společnosti. Vyšší počet tankujících řidičů neznamená automaticky vyšší množství nakoupených pohonných hmot," připomíná Helena Ševčíková z Incomy.
Záleží také na počasí
Firmy zatím odmítají komentoval své loňské výsledky, tato čísla - například podle mluvčího Unipetrolu a Benziny Tomáše Zikmunda - ovlivní více faktorů.
"Záleží nejen na počtu zákazníků, ale v podstatě i na počasí nebo tržbách ze shopů. Nevíme ještě ani to, co udělal s tržbami náš loňský vstup do Evropské unie a otevření hranic," uvedl Zikmund.
Benzina však vede v Česku i počtem jednotlivých čerpacích stanic. Z celkového počtu, převyšujícího dva tisíce, jich provozuje tři sta pět.
Pořadí podle počtu pump se v této studii shoduje s pořadím návštěvnosti i v případě společností Shell a OMV, kterým v obou případech patří čtvrté až páté místo. Právě OMV a následně i Shell a pak i další firmy přispěly v posledních dvou měsících loňského roku k oživení poptávky, když v době rostoucích cen radikálně snížily své marže a tedy i maloobchodní ceny pohonných hmot.
"Uvedeným manévrem se výrazně zvýšil objem prodeje benzínu i nafty a zvýšila se frekvence zákazníků u čerpacích stanic i shopů," tvrdí mluvčí OMV Zdeněk Holub.
OMV patří k těm společnostem, které si samy vyhodnocují ukazatel "nejčastěji užívané značky". Ve vlastním šetření vychází podle Holuba pozice OMV o jeden stupeň výše. Přestože se podle Ševčíkové z Incomy jedná o skutečně vypovídající vzorek respondentů z celé republiky, může se využití čerpacích stanic do určité míry lišit i v některých regionech.
"Okolností, které na to mají vliv, je více," říká například Miloš Podrazil, výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší petrolejářské firmy v tuzemsku.
Praha zůstává nejlevnější
"Svou roli hraje také image a věrnost té či oné značce i třeba různé nabízené bonusy. Také cena má v různých regionech větší či menší vliv. Jinak se rozhodují řidiči třeba v Praze a jinak v nějaké zapadlé vesnici," míní Podrazil.
Hlavní město Praha zůstává nadále díky vysoké konkurenci místem s nejnižšími cenami pohonných hmot. Podle údajů společnosti Webfarm tam minulý pátek průměrná cena naturalu 95 dosáhla hodnoty 23,47 koruny. Přestože to za poslední týden znamená nárůst o sedmdesát haléřů, jde stále o nejnižší ceny v zemi.
Na druhou příčku se minulý pátek dostal Moravskoslezský kraj, kde se Natural 95 prodával za průměrných 23,70 koruny za jeden litr.
Naopak nejdražší byly čerpací stanice v západních Čechách, kde jeden litr nejprodávanějšího benzínu naturalu v průměru stál 25,10 koruny.
Kde nejčastěji řidiči nakupovali
1. | Benzina |
2.-3. | Agip a Aral |
4.-5. | Shell a OMV |
6. | JET |
7. | Makro |
Zdroj: GfK, Incoma Research