Chevrolet Epica - dává přednost dálnici

Actualities
TZS | 14.12.2006
další 4 fotky
foto: km77.com
Pod křídly americké značky vykročil nástupce modelu Daewoo Evanda směrem k vyšším automobilovým třídám. Pod jeho kapotou jsou nyní výhradně šestiválcové motory.
Pro někoho může být nová vlajková loď chevroletu skvělou ukázkou toho, jak se dá za malé peníze postavit korejské BMW. Pětkovou řadu mnichovské značky připomínají nejen rozvlněná přední světla protažená hluboko do blatníků, ale i řadové šestiválce pod kapotou, na které má právě BMW v Evropě monopol. Přestože je epica pouze o čtyři centimetry kratší než BMW 5, dá se koupit za polovic. V základní verzi stojí 569 000 korun. Na první pohled vynikající cena, před kterou bledne závistí i domácí Škoda Superb - ta nabízí šestiválec o celých 260 000 dráž. A pointa? Vlastně žádná. Jistě, korejský chevrolet není BMW, ale také to vůbec není špatné auto.

Pro celý svět
Evropané, zvyklí vést nekonečné diskuse o designérském vývoji svých oblíbených značek, se mohou cítit trochu ošizeni. Ve tvarech epiky těžko hledat nějaké odkazy na minulost, lze jen odhadovat, kde se na autě vzal ten který módní vliv. Až na odvážně vedené linie světlometů je tříprostorová karosérie chevroletu zcela konvenční a navzdory majestátnímu vzezření jakoby postrádala silný nápad i smysl pro detaily. Možná to byl i prozíravý záměr výrobce, který má s epikou dalekosáhlé plány po celém světě. Reprezentativní chevrolet musí uspokojit rozdílný vkus zákazníků v devadesáti zemích a plnit funkci modelu, pro který Fiat používá označení "světové auto".
Kosmopolitní vzezření karosérie jako by se přenášelo i do interiéru. Kladem jsou pohodlná sedadla a velkorysá šířka kabiny, díky níž má řidič od spolujezdce příjemný odstup. I když na palubě nechybí nic z toho, co lze v této třídě považovat za více než dobrý standard, výsledný dojem přesto kazí několik drobností. Například budíky na přístrojové desce, které se do epiky přestěhovaly z menších modelů a ve velké limuzíně nepůsobí právě reprezentativně. Dobře nevypadá ani rozměrná uzavíratelná schránka v samém centru přístrojové desky, která jen neobratně maskuje chybějící obrazovku se satelitní navigací. Pro tu je celý prostor nepochybně zamýšlen, u nás ale není toto zařízení k mání ani za příplatek.

TIP: TEST: Chevrolet Aveo 1.2

Jiné detaily mají punc legrační kopie. Když řidič objeví na dveřích malý reliéf sedadla, může si na chvíli připadat jako v mercedesu. V epice ale překvapivě nemá funkci elektrického ovládače sedadel, jde o tlačítko k vyhřívání sedáků. A pak jsou tu české speciality, se kterými globální epica nepočítá. Když řidič předpisově rozsvítí potkávací světla, automaticky se zmenší intenzita svitu ukazatelů na přístrojové desce. Za nočního provozu je to jistě příjemné, ale ve dne je zejména displej na autorádiu zcela nečitelný.
Nedostatky v detailech se epica snaží dohnat v opulentní výbavě. Klimatizaci, šest airbagů, autorádio s CD i MP3 nebo litá kola má i ten nejchudší model. Testovaná dražší výbava LT obsahuje například i celokožená sedadla. U sedanů není úplnou samozřejmostí ani možnost sklopení dělených opěradel zadních sedadel. Do epiky je tak možné naložit i dlouhý předmět. který by se jinak do prostoru kufru nevešel.

Úsporný šestiválec
Překvapení se v epice skrývá až pod kapotou. Řadový šestiválec uložený napříč není právě tuctovým zbožím, pozoruhodné jsou i malé objemy obou nabízených variant. Základní verze má pouhé dva litry, větší 2,5 litru. Zanedbatelný rozdíl je také ve výkonu obou šestiválců. Čtrnáct koní ve prospěch většího dvouapůllitru beze zbytku pohltí automatická převodovka, zatímco menší motor skýtá možnost zvolit si manuální řazení nebo automat. Výsledný dojem z obou motorů tak může být velmi podobný, jak uvádějí téměř shodné parametry výrobce.
V námi testovaném chevroletu byl větší z obou šestiválců. Ve spojení s pětistupňovým automatem jej nelze obvinit z přehnané dravosti, přesto je právě motor chevroletu jeho největší ozdobou. Zvuk šestiválce možná proniká při vyšších otáčkách do kabiny více, než by limuzíně slušelo, jeho spotřeba je ale pozoruhodná. Při jízdě mimo město si epica řekla o 7,3 litru benzínu na sto kilometrů, po městě byla spotřeba dokonce nižší, než udává výrobce, a nikdy nepřesáhla dvanáct litrů. A zpráva pro motoristy, kteří přece jen dávají přednost dieselům - naftová verze se má objevit zhruba v polovině příštího roku.

Chevrolet Epica 2,5 V6 LT
Druh motoru/počet válců/ventilů napříč uložený/6/4
Objem cm3 2492
Max. výkon (kW/k) při otáčkách (ot./min.) 115/156/5800
Max. točivý moment (Nm) při otáčkách 237/4000
Provozní hmotnost/užitečné zatížení (kg) 1500/485
Délka/šířka/výška (mm) 4805/1810/1450
Rozvor náprav (mm) 2700
Průměr otáčení (m) 10,8
Objem kufru (l) 480
Převod hnací síly pohon předních kol, pětistupňová automatická (převodovka s možností sekvenčního řazení )
Max. rychlost (km/h) 209
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinace 13,8/6,6/9,3


TIP: PRVNÍ JÍZDNÍ DOJMY: Chevrolet Captiva


Komfort s výhradami
Představu o komfortní limuzíně může epica uspokojit svým vnitřním prostorem, na rozbitých českých silnicích už ale tak přesvědčivá není. Řidič má kvůli výraznějším náklonům karosérie a houpavým pohybům na nerovné silnici pocit, že podvozek je naladěn měkce. Přesto se však chevrolet s výtluky a příčnými nerovnostmi nedokáže vypořádat tak, jak by se na velkou limuzínu slušelo a rázy od podvozku pronikají do interiéru poměrně často.
Do ideálu má daleko i chování vozu v zatáčkách. Přední pohon stojí za jeho nedotáčivostí a klikaté silnice pak nejsou tím, na co by se auto těšilo. Do zatáček se velkému chevroletu moc nechce a řidiči neusnadňuje život ani velmi tuhý posilovač řízení, se kterým je nutné se poprat hlavně při parkování.
Epica je zkrátka dálniční typ se vším všudy. Má ráda dobré a rovné silnice, asi takové, jaké jsou v Americe. Tamní motoristé jí jistě odpustí i to, že nemá ESP, což zase ti v západní části Evropy jen těžko pochopí.
Chevrolet Epica to jako každé globální auto nemá lehké. Jsou země, kde jeho charakter ocení více, v jiných už tak neoslní. S pověstí velkého vozu za malé peníze si však nepochybně najde své zastánce.

Sériová výbava

ABS tempomat 
šest airbagů automatická klimatizace 
elektricky ovládaná okna a zrcátka s funkcí automatického sklopení při parkování palubní počítač 
výškově a podélně nastavitelný volant kožený interiér 
elektricky ovládané sedadlo řidiče mlhovky 
vyhřívaná přední sedadla dešťový senzor 
dělená a sklopná zadní sedadla alarm 
dálkové centrální zamykání 17" kola z lehkých slitin 
autorádio s CD a MP3 se zásobníkem na šest disků a s osmi reproduktory  

Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
zigi, 14.12.2006 10:56
No ta Fabka 1.4MPI je tim povestna,preci jen je to motor jeste z dob skody 1000,tak se nediv ze papka trosku vic
Jinak tak audinka jezdi slusne,kdyz to ma pod 10,ale jestli jezdi hodne dalky,tak se tomu vubec nedivim!
Zdeněk, 14.12.2006 11:03
Dojíždí denně do Prahy cca 20-25km. Jak jsem psal...jezdí s ní slušně, ale zase ne 80 .. je to 6kvalt, což se na spotřebě taky ukáže. Jenže s tímhle autem když jedeš 150, tal je to jako kdybys jel s fávem 80. Prostě ten motor má obrovský potenciál.
Figo, 14.12.2006 11:17
No právě, když jedeš s Fabkou 1,4 130 km/h po dálnici tak je skoro na limitu svých možností, takže žere jak ZIL, to V6 si při této rychlosti jen tak ševelí..., když pojedeš na limitu možností silného motoru tak jseš tak na 15 l/100km
bruno, 15.12.2006 10:41
Mě se zdá ten výkon 2.5L motoru velmi slabý.zřejmě pochází z USA.moje stará omega z roku 95 měla 2.5L a výkon 125KW už tehdy...
anonym, 16.12.2006 21:48
vykon nie je vsetko, ale suhlasim ze je to na 2.5-ku primalo kW
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů