Ceny aut se přibližují k průměru unie

Actualities
TZS | 30.05.2005
foto: test tipcars.com
Šest měsíců platí v Česku nová bloková výjimka Evropské komise, která má zlepšit podmínky prodeje nových automobilů. K žádnému velkému zlepšení však nedošlo.

Šest měsíců platí v Česku nová bloková výjimka Evropské komise, která má zlepšit podmínky prodeje nových automobilů. K žádnému velkému zlepšení však nedošlo.

"V prodejní síti se mnoho nezměnilo. Jednak je půl roku krátká doba, jednak rozsah sítě závisí na úrovni prodeje. A ta se nezvyšuje," řekl tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. V Česku tak jezdí osobní automobily staré průměrně 14 let, které svými zplodinami zhoršují životní prostředí. V západoevropských zemích je průměrné stáří vozů poloviční.
K omlazení vozového parku země, a tím i ke zlepšení kvality ovzduší, mají přispět nové podmínky prodeje aut tím, že povolují tvrdší konkurenci. V jejím důsledku mají ceny klesnout a lidé si budou snadněji pořizovat nová, ekologicky přijatelnější auta.

Prodej brzdí vysoké ceny

Ceny nových vozů ovšem v Česku vzrostly. Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) byly v dubnu 2004 ceny nových aut o 10 procent nižší než průměrné ceny v Evropské unii. Nyní jsou však jen pět procent pod průměrem. Důsledkem je stagnace prodejů - a kvůli tomu se redukuje i prodejní síť, ubylo 63 dealerů.
"Pokles je mnohem menší než v západoevropských zemích, protože česká prodejní síť vyrostla během posledních deseti let a je moderní. Automobilky raději ruší dodávky starým rodinným firmičkám na Západě, které čtyřicet let prodávají jedno auto týdně," řekl Tunkl.
V Česku nyní působí 1002 prodejců nových osobních aut. V podobně velkých zemích, jako jsou Rakousko či Belgie, jich je dvoj- až trojnásobek. Podle prognózy PwC klesne do roku 2010 počet prodejců aut v Evropě na polovinu současného stavu. Pro Česko to znamená, s ohledem na současnou nižší hustotu prodejní sítě, že počet dealerů mírně stoupne.

Servisům to nikdo neulehčí

Žádné změny nezaznamenala ani síť autoservisů - kromě toho, že počet značkových provozoven v Česku klesl na 1054, což je o třináct méně než v roce 2002.
"Bloková výjimka není pouhý právní předpis, ale proces, na hodnocení je příliš brzy," uvedl prezident Svazu autoopraven České republiky Josef Lhoták.
Značkové servisy podle něj pomalu zkoušejí nakupovat levnější originální díly v nezávislé síti, nikoli u výrobců a importérů. Na druhé straně se musí potýkat s přehnanými prodejními i servisními standardy, soudí Lhoták.
Pro nezávislé autoopravny se již o něco zlepšil přístup k technickým informacím, ke značkovým přístrojům a přípravkům a ke školením. "Stále je to však spojeno s mnoha obstrukcemi nebo je to neúměrně nákladné," dodal Lhoták.
V Česku se zatím neprojevily tak výrazné rozdíly v cenách oprav, jako v západní Evropě, kde bloková výjimka platí již 18 měsíců.
Britský průzkum obchodní agentury UK Office of Fair Trading z loňského dubna uvádí, že náklady na opravu auta ve značkovém servisu byly průměrně o 71 procent vyšší než cena u nezávislé autoopravny, která není propojena s žádnou automobilkou nebo importérem. Podobně zpráva španělské poradenské firmy Grupo Interprofesional de Productos Automóviles uvádí, že opravy v autorizovaných servisech jsou o pětinu dražší než stejné práce v nezávislých autoopravnách.

Prognózu narušily ojetiny

Podobně jako v Česku se nová pravidla prodeje a servisu aut projevují i v dalších nových členských zemích Evropské unie. Prodej nových aut celkově klesá stejně jako počet dealerů i autoservisů.
"Vliv blokové výjimky na trhy zemí střední a východní Evropy byl zcela nepatrný ve srovnání s šokem způsobeným začleněním těchto zemí do unie," uvedl Christian Martin, analytik PwC.
Rozšíření unie se totiž projevilo markantním nárůstem dovozu levných ojetých aut ze Západu, což postavilo na hlavu záměry Evropské komise. Ojetiny zacloumaly především polským trhem. Ten byl do dubna 2004 chráněný clem ve výši 65 procent, ale po vstupu muselo Polsko od diskriminačního cla upustit. Důsledkem byl extrémní nárůst dovozu použitých aut, z 36 tisíc v roce 2003 na loňských 800 tisíc. Částečně si tak ulevily i západoevropské trhy, kde ročně hledá nové majitele 22 miliónů ojetin.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Jarek, 30.05.2005 13:42
Stále doufám, že už konečně někdo napíše článek o tom, jak jsou nové auta nehorázně předraženy. Nebo snad máme tak malé platy, že je u nás prům. věk aut. 14 let? Když má prům. rodina 20tis. čist., z toho zaplatí hypotéku, inkaso, jídlo, ještě k tomu má dítě, tak si každej spočítá, že hold na nové auto prostě SKORO NIKDO NEMÁ PRACHY. Nědávno jsem četl článek, že lidé raději nakupují nemovitosti než nové autom. To je snad logické, chtěl bych vidět, jak 4 členná rodina bydlí např. ve Fábii. KDE NA TO TI LIDI MAJÍ BRAT, KDYŽ SE CENA PŘIZPŮSOBÍ PLATŮM NEBO NAOPAK, PAK Si KAŽDÝ RÁD KOUPÍ NOVÉ AUTO, NIKDO NECHCE JEZDIT V NĚJAKÉM STARÉM KŘÁPU. PROČ SI TŘEBA NĚMCI KOUPÍ NOVOU R. THÁLII ZA 3 PLATY A MY NA TO DĚLÁME 2 ROKY? TAKŽE LIDIČKY KUPUJTE OJETINY, AŤ SE TI DÍLEŘI TŘEBA POSEROU.
Prodejce nových vozů, 30.05.2005 14:16
Jarku, lidi maj leasing, my si rádi počkáme až to auto zaplatí...
Vymča, 30.05.2005 14:54
Tak to pořád ale ten problém bohužel neřeší :( Jarek má v tomhle pravdu...
AnderN, 30.05.2005 23:55
Souhlas ... je to velmi rozsahly problem a Jarek ho popsal velmi trefne. Kazdy se zakladnim vzdelanim si navic dokaze spocitat, ze na leasingu zaplati za to nove auto ve vetsine pripadu jeste nesrovnatelne vice. A k tomu srovnani s nemovitostmi: jednak lide museji nekde bydlet a jednak kdyz uz nasetri nejake penize, je daleko vyhodnejsi je investovat napr. do nemovitosti, ale rozhodne ne do noveho auta, kdyz to ma po 3 letech polovicni hodnotu. To radeji ty 3 roky pockam a za pulku si koupim auto mirne ojete. Ceny novych aut jsou sice 5 nebo 10% za prumerem EU, ale platy urcite ne! Bohuzel ...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů