Bodovaných přestupků je méně, strážníci opět měří rychlost potají

Actualities
Jiří Vaculík | 06.09.2011
Začátek srpna znamenal po pěti letech platnosti velké změny pravidel silničního provozu od novely, s níž začal v roce 2006 fungovat v České republice i bodový systém. Co je tedy nového?
Na první pohled by se mohlo se zdát, že zákonodárci přimhouřili oči nad drobnými hříšníky. Ze seznamu přestupků oceněných kromě pokuty i trestnými body totiž zmizely všechny, které byly ještě na konci července honorovány 1 bodem. Neznamená to však, že by se již nemuselo například celodenně svítit. Zapomenutí však bude stát „pouze“ peníze. Totéž platí pro překročení rychlosti v obci do 5 km/h, mimo ni do 10 km/h a neohlášení nehody policii. Z bodového sazebníku zmizel také tříbodový trest za způsobení nehody menšího rozsahu. Nadto již nejsou stanoveny fixní ani nejnižší částky za pokuty, novela udává pouze horní strop. Body již nebudou ani za alkohol v krvi pod hranicí 0,3 promile.
Jinde se však body přidávají. Třeba všechny přestupky dříve v kategorii 6 bodů jsou od srpna za 7, jmenovat lze nesprávné předjíždění či vjíždění na železniční přejezd. Stejný bodový příděl je za neposkytnutí účinné (!) první pomoci, a to i pro řidiče, kteří nejsou účastníky nehody, kde došlo k evidentnímu poškození zdraví nebo ohrožení života. Kdo ohrozí při přejíždění z pruhu do pruhu jiného řidiče, dostane na bodové konto hned 5 místo 3 bodů. Na dvojnásobek, tedy nově 4 body, přijde jízda bez zapnutých pásů a dětí mimo autosedačky.
Významnou novinkou je společné správní řízení. Nadále by se nemělo stávat, že řidič přijde řešit na úřad jeden přestupek a teprve tam se dozví o dalších, které zaznamenaly automatické systémy, načež šofér namístě pozbyl řidičský průkaz. Od srpna se přestupky spáchané v průběhu tří měsíců budou vyřizovat společně a body na konto se přičtou pouze za ten nejzávažnější prohřešek. Předpokladem pro společné řízení je, že všechny přestupky byly spáchány ve spádové oblasti jednoho obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Odborníky i veřejností diskutovanou změnou je také úprava povinného přezouvání na zimní pneumatiky. Ty budou muset být obuty i tehdy, když to lze předpokládat vzhledem k povětrnostním podmínkám – bez ohledu na aktuální stav vozovky. Za hloubku vzorku hlavních drážek pod 4 mm může policie udělit pokutu až do výše 2 000 Kč.
Neopomenout je nutné zrušení speciální značky upozorňující na měření rychlosti obecní policií. Nadále však strážníci smějí měřit jen tam, kde mají destinaci určenou od svých republikových kolegů. Označeny nebudou muset být ani stacionární radary.
Není-li stanice nejbližší STK vzdálena více než 4 km, může policista nařídit řidiči neplánovanou kontrolu na jeho náklady. Prohlídku zaplatí policie tehdy, pokud na voze nebudou shledány vážné nebo nebezpečné závady. Kdo přijde o řidičský průkaz, bude se muset pro jeho opětovné získání podrobit i vyšetření u dopravního psychologa.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů