Málem jako o život nakupovali Češi automobily v prvním čtvrtletí 2008. Osobních a lehkých užitkových automobilů (upravené kombíky, vozy typu pick-up, dodávky apod.) si pořídili dohromady 48 234, což znamená meziroční nárůst o 12,4 procenta.
Domácí automobilky Škoda se však tento růst vůbec netýkal. "Poprvé v historii klesl její podíl na celkovém trhu k 30 %," upozornil tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Prodej škodovek se snížil i v absolutním vyjádření, a to o 157 automobilů. U osobních vozů činil meziroční propad 1100 kusů, což zvýšená poptávka po lehkých užitkových škodovkách nedokázala úplně vyrovnat. V součtu měla Škoda podíl na celkových registracích asi 29,6 %.
"Ale to neznamená, že je Škoda neúspěšná," podotkl Pavel Tunkl. "Když má v Evropě jediný domácí výrobce kolem 30 % trhu, považuje se to za úspěch."
Pomůže Fabia Combi?
Ředitel sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek zdůraznil, že mladoboleslavská automobilka zaznamenává obrovskou poptávku v zahraničí. "Český trh pro ni momentálně není tím nejdůležitějším, ale myslím si, že kdyby chtěla, dokázala by prodej aut v Česku během několika měsíců dost výrazně zvýšit."
Tiskový mluvčí Škody Jaroslav Černý připomněl, že v prvním čtvrtletí nabíhal do výroby model Fabia Combi a o tuto variantu mají Češi tradičně velký zájem.
"Situace z období před několika lety, kdy jeden domácí výrobce okupoval polovinu trhu, byla na evropské poměry abnormální a je již nenávratně minulostí," domnívá se Zdeněk Fořt, prodejní a marketingový ředitel ze zastoupení firmy Hyundai. "Škoda si rozhodně udrží vedoucí postavení, což je dáno její historií v českých zemích, nicméně očekáváme, že by se její tržní podíl měl v budoucnosti ustálit na zhruba dvaceti procentech, jako je tomu u Volkswagenu v Německu." Dvacetiprocentní podíl má Škoda nyní na Slovensku.
Mezi dovozci vede Ford
Škoda prodala v prvním čtvrtletí českým zákazníkům 10 495 osobních aut. Na druhém místě skončil Ford s počtem 2120 nových registrací. Následují Volkswagen, Renault a Hyundai. Na Slovensku je to trochu jinak - tam Škodu pronásledují francouzské značky Peugeot a Renault.
V Česku se nejvíce zvýšil prodej nových osobních automobilů značky Ford, a to meziročně o 627 kusů. Výrazný růst zaznamenaly v prvním čtvrtletí ještě značky Hyundai (meziroční zvýšení o 484 vozidel), Chevrolet (o 449) a Kia (o 438).
"Letošní boj o prvenství mezi dovozci bude dost vyrovnaný," předpovídá Martin Linhart, ředitel vnější komunikace značky české Ford Motor Company. Nové registrace vozů Ford táhne především typ Fusion, který se vyrábí v Kolíně nad Rýnem.
V případě značky Kia je lídrem prodeje model Cee'd ze slovenské Žiliny. U Chevroletu zaznamenává velký úspěch především levný korejský miniautomobil Spark. U značky Hyundai se o růst zasloužil nový model Hyundai i-30, který se v budoucnu bude vyrábět v Nošovicích, a také vozy Atos Prime a Matrix.
Klesá zájem o naftu
Výrazně klesá poptávka po vozech s dieselovým motorem. Osobní auta na naftu měla v minulých letech asi 30procentní podíl, letos klesl na 25 %. "Ke snížení podílu dieselových motorů vedl vývoj ceny nafty," prohlásil Jaroslav Černý ze Škody. Nafta dnes stojí prakticky stejně jako benzin, protože ji ve velkém potřebuje stavebnictví a kamionová doprava.
Další výraznou změnou je, že podíl podniků a institucí na českém automobilovém trhu klesl z 50 na 42 procent.
Je to patrně způsobeno změnou pravidel pro odpisování z daní, kvůli níž se firmy předzásobily v loňském roce za výhodnějších podmínek. Vyšší podíl soukromých osob se odrazil také v tom, že vzrostlo procentuální zastoupení malých a relativně levných aut, zatímco podíl velkých se snížil.
Malým vozům (jako je například Škoda Fabia) a miniautomobilům patřila v součtu polovina trhu. Následovala nižší střední třída s podílem téměř 17 procent a střední třída s 13 procenty.
Češi stále kupují nová auta povětšinou v tuzemsku, přestože by je mohli mnohdy sehnat v cizině za menší částku.
Komplikace při převozu a přihlášení však tuto teoretickou výhodu umazávají, takže 97 procent registrací nových aut tvořila v prvním čtvrtletí ta, která byla zakoupena v tuzemské síti Škody a oficiálních dovozců.
Do konce roku se pravděpodobně nestane nic, co by poměry na českém trhu výrazně změnilo. "Dobře víme o chystané čínské konkurenci," podotkl Patrik Fanc z marketingu firmy Kia. "Příchod těchto aut je s napětím očekáván celou motoristickou veřejností. V první fázi prodeje čínských vozů však nepředpokládáme zásadní ohrožení našich pozic."
Sílí příliv starých aut
Dovozci očekávají, že za celý letošní rok vzroste v Česku prodej nových automobilů o více než deset procent, tedy obdobně jako loni.
"Ekonomice se daří a je vytvořeno ideální prostředí pro růst prodeje nových vozů," soudí Zdeněk Fořt ze zastoupení firmy Hyundai. "Prostor zde rozhodně je, vždyť populačně srovnatelné západoevropské země mají automobilový trh až třikrát větší."
Podle Pavla Tunkla by registrace nových aut měla být aspoň dvojnásobná, protože vozový park v Česku je ve srovnání s vyspělými státy zastaralý a jeho obnova velmi pomalá. Může za to i stále sílící příliv ojetých automobilů. Jejich dovoz vzrostl v prvním čtvrtletí o šest procent na 53 462 kusů. Oproti roku 2004 je dovoz starých aut téměř dvaapůlkrát vyšší. Varovné přitom je, že třetina dovezených ojetých aut byla letos starší než deset let.
Stará auta z původních zemí Evropské unie se přesouvají do nových států. Automobilové asociace Bulharska, Rumunska, Kypru, ČR, SR, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a dalších států proto požadují přijetí opatření proti vozům, které nejvíce znečišťují životní prostředí. Mohlo by jít například o výrazný recyklační poplatek, který by se platil při dovozu starého automobilu. Výrobci a oficiální dovozci upozorňují, že například v Litvě připadá na jeden prodaný nový automobil deset dovezených ojetých aut, v Polsku je tento poměr 1:3. Mnoho dovážených ojetých aut je velice starých, takže v části Evropy vozový park stárne, což má značné ekologické dopady.
Prodej podle modelů za I. Q/2008 v kusech Škoda Fabia Škoda Octavia Ford Fusion Škoda Roomster Kia Cee'd Peugeot 207 VW Polo Toyota Yaris Renault Thalia Citroen C36141 2902 1119 1037 741 665 648 591 579 527
Žebříček značek I. Q/2008 I. Q/2007 Škoda Ford Volkswagen Renault Hyundai Citroen Peugeot Kia Toyota Chevrolet Fiat Opel Suzuki
Podíl na českém trhu osobních aut v % 31,8 38,5 6,4 4,9 6,1 5,7 5,9 6,5 5,5 4,4 5,2 5,1 5,0 5,3 4,1 3,1 3,5 3,7 3,2 2,0 2,9 2,5 2,8 3,4 2,7 2,3